Aday Öğretmen

Aday Öğretmenlik Ne Kadar Sürer? 2023 Yönetmeliğine Göre

Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen olarak atananlar diğer memurlarda olduğu gibi adaylık süreci geçirmektedir. Bu aşamada olan öğretmenlere aday öğretmen denilmektedir. Bu yazımızda aday öğretmenlik ne kadar sürer ve bu süreçte yapılması gerekir konularından bahsedeceğiz.

 

Öğretmenlerin Adaylığı Ne Zaman Kalkar?

Öğretmenlik Meslek Kanununa göre aday öğretmenlik süresi 1 yıldan az 2 yıldan çok olamaz. Gerekli tüm çalışmalar ve işlemler tamamlansa bile adaylığın bir yıldan kısa sürmesi mümkün değildir.

1. Yılın sonunda danışman öğretmen okul müdürü ve komisyon başkanı MEBBİS üzerinden çalışmaların tamamlanması sonrasında çalışmalarını tamamlayan öğretmenlerin listesi Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kaymakamlık/ valiliğe bildirilir. Alınan onay sonrasında adaylık kalkma oluru aday öğretmene okul müdürü tarafından tebliğ edilir. Tebliğ tebellüğ belgesi öğretmenin özlük dosyasına eklenir.

Aday Öğretmenlik Sürecinde Başarısız Olunur Mu?

 

Aday öğretmenlik sürecinde öğretmenlerin adaylık eğitimi, uyum eğitimi alması gerekir ek olarak adaylık formlarını hazırlaması gerekmektedir. Aday öğretmenlik sınavı ve aday öğretmen performans değerlendirme(puan verme) kaldırılmıştır. Eğitimlerini ve formlarını tamamlayan aday öğretmenlerin 1. yılın sonunda adaylığı kalkar. Bu çalışmalar tamamlanmazsa adaylık çalışmalar tamamlanana kadar uzamaktadır. 2. Yılın sonunda çalışmalarını tamamlamayan öğretmenlerin görevine son verilir( maaş iadesi yapılmaz). Ayrıca bu durumda olan öğretmenlere 3 yıl memuriyete alınmaz.

Aday Öğretmen Tayin İsteyebilir Mi?

Aday öğretmenlik ne kadar sürer konusundan sonra merak edilen bir diğer konu aday öğretmenler tayin isteyebilir mi şeklindedir. ÖMK (Öğretmenlik Meslek Kanunu)’ nın 5. Maddesine göre aday öğretmenlerin zorunlu haller dışında yer değiştirmesine izin verilmemektedir. İlgili madde altta gösterilmiştir.

Aday Öğretmenlik Ne Kadar Sürer

Aday öğretmenler adaylıkları sebebiyle aday öğretmen askerlik tecili işlemi yapabilmektedir. Konu ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Aday Öğretmenlik ile Sözleşmeli Öğretmenlik Aynı Mı?

Aday öğretmenlik ile sözleşmeli öğretmenlik farklı konulardır. Aday öğretmenlik bir kariyer basamağıdır. Sözleşmeli öğretmenlik ise öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili olarak çalışma usüllerini belirmektedir. Sıkça sorulan adaylık kalkınca sözleşmeli öğretmenlikte biter mi sorusunun cevabı malesef hayır şeklindedir. Adaylık kalkınca sözleşmeli aday öğretmen yerine sözleşmeli öğretmen olarak göreve devam edilmektedir. Sözleşmeli öğretmenlikten kadroya geçiş 3. Yılın sonunda olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu