Anaokuluİlkokul

Anasınıfında En Fazla Kaç Öğrenci Olur? 2021 Yönetmeliği

Anasınıfı, ilköğretim çağından küçük çocuklara eğitim verilen yerdir. Anasınıfında çocuklara daha çok sayma sayıları, hayvanlar öğretilir. Ama çocuklar Anasınıfında genellikle oyun oynayıp yaşıtlarıyla beraber eğlenmektedir. Çocuklara aynı zamanda daha toplu olmayı ve daha düzenli bir şekilde olmaları gerektiği de öğretilir. Peki anasınıfında en fazla kaç öğrenci olur ? Ana sınıflarında şuan hala yürürlükte olan yönetmeliğe göre bir Anasınıfına 25 çocuktan daha fazla alınamaz’ şeklindedir. Ama bu kural bazen okulun fiziksel şartlarının uygun olup olmamasına göre esneklik gösterir. Bu yüzden ana sınıflarında en fazla 25 öğrenci görülür. 2021 De yapılan düzenlemeye göre birleştirilmiş sınıflı okullarda 5-10 öğrenciye şube açılabilir şekilde güncelleme yapılmıştır.

Anaokulu ve İlkokulda Bulunan Anasınıfında En Fazla Kaç Öğrenci Olur?

Veliler kadar okul normu için araştırma yapan idarecilerin araştırdığı bir konu olan Anasınıfında En Fazla Kaç Öğrenci Olur ? sorusu yönetmelik olarak incelendiğinde karşımıza 6191 sayılı MEB Eğitim Kurumları Öğretmen ve Yöneticilerin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik karşımıza çıkmaktadır. Bu yönetmeliğin 3. Bölümün başında bulunan Okul öncesi öğretmeni norm kadrosu bölümünde bulunan maddeler konuya açıklık kazandırmaktadır. İlgili maddeler:

Anasınıfında En Fazla Kaç Öğrenci Olur?

İlgili yönetmeliğe göre sayısı 10u geçen ve 20nin altında bulunan sınıflar için bir öğretmen görevlendirilmektedir. Okul öncesi eğitimin zorunlu olması ve okul öncesi eğitime yaşının düşürülmesi nedeniyle sınıf mevcutları çıkmakla birlikte genelde 30 öğrencinin üzerinde 2. Öğretmen normu açılmaktadır.

Okula Başlama Yaşı ile ilgili yazımız için tıklayın.

İdeal Anasınıfı Mevcudu

– Çoğun fiziksel ve zihinsel gelişimi izlenmekte ve çocuğa ona göre plan çıkarılmaktadır.

 – Anasınıfı çocuklara diğer çocukları görmeyi, diğer çocuklarla konuşması gerektiğini öğretir.

 – Anasınıfı çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırır.

 – Çocukların kendine daha fazla güvenmesini ve kendine inanmasını sağlar.

 – Çocukların arkadaşlarıyla birlikte koşup, eğlenip güzel bir gün geçirmesini sağlar.

 – Çocukların zihin gelişimini artırır.

 – Çocuklara diğer insanlarla ve çocuklarla nasıl konuşulması gerektiğini öğretir.

 – Anasınıfı çocuklara diğer arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle konuşarak iletişim kurması ve bunun sonucunda konuşma yeteneğinin gelişmesi.

 – Anasınıfı kendine nasıl daha iyi nasıl bakılacağı konusunda çocuklara bilgiler verir.

 Anasınıfı genel olarak çocuklara faydası gerçekten sayılamayacak kadar çoktur. Bu yüzden uzmanlar tarafından anne ve babalara çocuklarının ilköğretime başlamadan önce çocuklarını Anasınıfına göndermeyi tavsiye ediyorlar. Tabii ki de Anasınıfının da çocuklara ve ailelere zararı vardır Bu zararlara şunlar örnek olarak verilebilir:

 – Anasınıfına giren çocukların hastalığı ya da bulaşıcı bir hastalığı var mı bilinmemektedir. Bilinmediği için aileler her zaman acaba çocuklarının bulunduğu yerde hasta çocuklar var mı ve kendi çocuklarına da bu hastalığı bulaştıracak mı diye korkmaktadırlar.

 – Anasınıfında çıkan yemekler temiz mi yoksa pekte temiz değil mi konusu da aileleri kokutan durumlar arasındadır.

 – Anne ve babalar çocukları fiziksel şiddete maruz kalıyor mu veya sözlü şiddete maruz kalıyor mu diye korkmaktadırlar.

 – Anne ve babalar çocukları eğer Anasınıfına servisle gidiyorsa çocukları acaba serviste unutulmuş mudur diye düşünmektedirler.

Belirtilen etkinliklerin daha iyi yapılabilmesi için Anasınıfında En Fazla Kaç Öğrenci Olur ? sorusunun cevabı bir sınıftaki öğrencinin 25 sayısı aşmaması daha iyi olacaktır. Ama zorunlu okul öncesine geçiş yaptığımız bu dönemde derslik ve öğretmen sayısının yetersiz olması nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl daha sınıf mevcutlarının biraz daha yüksek olması muhtemeldir.

Anasınıfında çocuklara yemek veriliyor mu?

 Anasınıfında çocuklar genellikle kendi yemeklerini çantalarında getirip yemek saatinde yerler. Ama bazı anne ve babaların fazla vakti olmadığı için ana sınıflarında beslenmesi olmayan çocuklara yemek verilmektedir. Uzmanlar daha çok çocukların kendi evlerinden beslenmesini getirmesi gerektiğini söylüyor. Ana sınıflarında olan yemekhaneden genellikle çocukların sevdiği ve iştahla yedikleri yemekler daha çok çıkmaktadır. Çocuklar yemekhane yemeklerini daha çok sevmektedir. Anasınıfı çocuklara için tavsiye edilmektedir.

7 Yorum

  1. Anasınıfında kaç öğrenci olmalı diyen velilere sesleniyorum sınıfında 30 dan fazla öğrenci olan veliler kesinlikle milli eğitime durumu bildirmeli sınıfın bölünmesini talep etmelidir. Okul öncesi birebir ilgi gerektirir ve yeteri ilgi için 25 kişi idealdir. Fazlası ilgiyi azaltır ayrıca çocuğun sessizce bi köşede sinmesini sağlayabilir ve maalesef bu durum öğretmenin dikkatini çekmeyebilir

  2. Kızım 4 yasinda ve bugün gordumki kaydettiğim anasinifi derslikleri 2o mt geçmiyor ve 30 ogrenci kayıt yapilmis ve bunun gibi diğer 5 sinifida 3o 35 ser öğrenci kayitli pes diyorum eğitim yeri değil ticarethane gerekli yerlere şikayetimi yapılamaz

  3. Kızım 4 yasinda ve bugün gordumki kaydettiğim anasinifi derslikleri 2o mt geçmiyor ve 30 ogrenci kayıt yapilmis ve bunun gibi diğer 5 sinifida 3o 35 ser öğrenci kayitli pes diyorum eğitim yeri değil ticarethane gerekli yerlere şikayetimi yapıcam

  4. Okul öncesi eğitimde ideal sınıf mevcudu 15 kişidir. 30 kişilik okul öncesi sınıfta yapılan şeyin adı eğitim değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu