DYS

DYS Açılmıyor Sorunu Ve Çözümü 2022 Güncellemesi

Milli Eğitim Bakanlığının resmi yazışma uygulaması olan Doküman Yönetim Sistemi yazışmaların resmi olarak yapıldığı sistemdir. Daha önce kullanılan uygulamalara göre daha fazla özelliği olan e daha güvenli bu sistem ekstrem bir sistem olması ve birden fazla uygulamayı içinde barındırması sebebi ile birçok sorunu beraberinde getirmiştir. DYS açılmıyor sorununun pek çok sebebi olabilmektedir. Bu yazımızda Doküman Yönetim Sisteminin çalışmama sebepleri ve bunların düzeltme yöntemlerinden bahsedeceğiz. DYS ile ilgili hata düzeltme işlemlerine başlamadan önce DYS sisteminde bir sıkıntı olmadığından emin olun diğer okullar ile görüşerek sistemin çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz.

DYS Açılmıyor- Kurulum Hataları

DYS açılmıyor sorunu ile karşılaştığınızda ilk olarak sabit bir IP adresiniz olduğunu kontrol etmelisiniz. Sabit IP ye sahip olduğunuzu anlamak için ilk olarak googlea IPbul yazarak karşımıza çıkan ilk siteye giriyoruz. Sonrasında ekrana gelen IP numarasını not alarak aynı siteye tekrar girerek tekrardan IP adresimize bakıyoruz. Eğer IP ler farklı ise sabit bir IP almak için İnternet Servis Sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Eğer IP ler aynı ise sorun bu adımdan kaynaklanmamaktadır.

Sorun oluşturabilecek bir diğer durum ise host dosyanızın kurulumdan sonra değişmiş olması olabilir. Bu durumun çözümü için öncelikle aşağıda bulunan butona tıklayarak host dosyasını indirmelisiniz.

Sonrasında indirdiğiniz dosyaya sağ tıklayarak dosyaları çıkart seçeneğine tıklamalı ardından karşınıza gelen dosyayı kopyalayarak C:\Windows\System32\drivers\etc klasörüne yapıştırmalısınız aynı dosya varsa değiştirme iznini onaylayın.

Sorun düzelmedi ise Gooogle Chrome, Mozilla veya İnternet explorer tarayıcılarından sisteme giriş yapmayı deneyin. Eğer bu tarayıcıların herhangi biri ile sisteme girebiliyorsanız sisteme giremediğiniz tarayıcıyı güncellemeniz gerekmektedir.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen siteye giriş yapamıyorsanız. DYS ve bileşenlerini kaldırarak tekrar kurmanızı tavsiye ederiz.

DYS Sitesi Açılıyor Fakat Uygulamaya Giriş Yapılamıyorsa

DYS 3 adımda açılmaktadır. Eğer siteye giriş yapabiliyor fakat 1. veya 2. aşamadan sonra DYS açılmıyor ise muhtemelen Java uygulaması ile ilgili bir sıkıntı vardır. Bazı tarayıcılar java desteğini kaldırdığı için farklı tarayıcılar ile sisteme girmeyi deneyebilirsiniz. Edge tarayıcısında sistem açılmamakta ve İnternet Explorer eklentilerinde java sorun çıkarmaktadır. Mozilla 52.0 dan önceki herhangi bir sürüm ile veya chrome tarayıcısının son sürümü ile tekrar deneyebilirsiniz.

Eğer sıkıntı devam ediyor ise aşağıdan indireceğiniz dosyayı arşivden çıkararak masaüstünde bulunan kullanıcı dosyasının içine kopyalayınız.

dys açılmıyor sorunu

İnternet Explorera girerek araçlar eklentileri yönet seçeneğinden java plugini etkinleştirin.

Ardından başlat menüsüne java control panel yazarak security sekmesine geçin ve edit site list butonuna tıklayarak aşağıdaki siteleri ekleyin.

dysye girmiyor

Dys ile ilgili diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. DYS açılmıyor sorunu alıyordum host dosyası ile ilgili düzenleme yapıyorum. Host dosyasının isminin küçük veya büyük harflerle olması sonucu değitirir mi?

 2. Benim okul bilgisayarimda dys açılmıyor söylediginiz bütün yöntemleri denedim ama yine olmadı başka ne yapabilirim

 3. bilgisayarımıza format atıldı.. meb sertifikasını da yükledim ama dys açılmıyor..nasıl yardımcı olabilirsiniz.

   1. Hocam bendede format sonrası açilmiyor…jnpl dosyası kaydet diyorsun ordan javaylada eleştiriyorum ordan takılı kalip açilmiyor

 4. aynı sorun bende de yaşanıyor kurulum herşey tamam giriş yapılacsğı zaman güvenlik sertifikssı hatasını veriyot

  1. sertifika.meb.gov.tr adresinden sertifika yükleyebilirsiniz sertifikanın doğru çalışıp çalışmadığını başlat menüsünden certmgr.msc araması yaparak güvenli kök sertifikaların içinde “fatihca” sertifikasının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Güvenli sertifikaların içinde fatihca sertifikası yoksa sertifikayı tekrardan kurmanız gerekecektir.

 5. Bu dosyanın bu eylemi gerçekleştirmek için “ilişkilendirildiği bir dosya yok uygulama yükleyin zaten yüklüyse varsayılan uygulama ayarlarından ilişkilendirin. ” uyarısı geliyor hocam DYS açarken sıkıntı ne olabilir. Şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı çalışmalar..

 6. Merhaba. Dys girişi yapıyoruz gri ekran açılıp yazışmalar yüklenmiyor. Bir sıkıntı yokken bu durum başladı. Yardımcı olabilir misiniz?

 7. Hocam Dys yi okul bilgisayarına kurdum meb.java uygulaması explorer şeklinde iniyor.. dys yi açmıyor..

 8. Bende de kendi DYS girebiliyorum fakat okul müdürünün dys si benim pcde sadece web olarak gözüküyor, farklı tarayıcılardan da denedim ama sorun hep aynı yalnızca kendi dysme girebiliyorum…

 9. Merhaba hocam DYS’ye giriş yapabiliyorum fakat Java ekranı boş görünüyor. Java güncellemesi yaptım. Dys’yi kaldırıp tekrar kurdum fakat yine aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Bir fikriniz var mı?

 10. Merhaba hocam Dys görünmüyor sadece dys Web seklinde görünüyor sayfamda ne yapabilirim bu sorunu gidermek için böyle bir sorun yaşayan var mi?

 11. Merhaba hocam, üst yazı yazıyorum ancak 19.12.2020 tarihli güncelleme formatını kullanın uyarısı veriyor. Bununla ilgili ne yapmam gerekiyor acaba?

 12. Merhaba
  Dys proramı apple bigisayara kurulur mu? Bununla ilgili tecrübesi olan var mıdır.. varsa yada konu hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim..

 13. geçen gün e- okulda jawa indirdim o günden sonra crome da dys açılmıyor. Yeniden kurdum .İnterpoler
  geçerek açmıyor. Sorun nedir Nasıl çözülür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu