Diğer İdari İşler

İlköğretimde Son Diploma Ne Zaman Verildi? 2012 Yönetmeliği

İlköğretimde son diploma 11 Nisan 2012 yılında resmi Gazetede (28261 numaralı madde) duyurularak uygulamaya geçirilen 30 Mart 2012 tarihli ve 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Yasasına dayanarak diğer bazı maddelerde düzenleme ve değişiklik yapılması, zorunlu eğitim süresini sekiz yıldan on iki yıla çıkarmış ve bunun sonucu olarak da bazı yeni düzenlemeler gündemimize girmiştir. Bu kanun maddesinden sonra da yeni uygulamalarla ilgili şu bilgilere yer verilmiştir.

E- Okul Diploma bilgileri sorgulama ekranı için tıklayın.

 İlköğretimde Son Diploma Ne Zaman Verildi?

 

İlkokullar ile ortaokullara birinci kademe ve ikinci kademe, devamına ise lise ya da ortaöğretim kurumları denilmeye devam edilecektir. Bu zorunlu eğitim ilkokul 4, ortaokul 4 ve lise 4 olmak üzere 12 yıllık bir eğitim olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı, on iki senelik mecburi olan eğitimle ilgili uygulamaların, toplum nezdinde dört, dört, dört olarak isimlendirildiğini belirtmiştir. İlköğretimde son diploma 9 Mayıs 2012’de yayımlanan genelge sonrasında kaldırılmış oldu.

Temel Eğitim Diploma Kayıt Örneği konulu yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 E-Okul Üzerinden İlk Kayıt

 

2011-2012 eğitim-öğretim yılında ilkokulun 4. sınıfında eğitim gören ve hemen devamında beşinci sınıfa geçen çocukların 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ortaokul beşinci sınıfa yazılmaları, e-okul programıyla olacaktır. Daha önce ilgili kanun maddelerinde ilkokul ve ortaokul sınıfları belirtilirken “4-8. sınıflar” ifadesi benimsenmiştir. Bahsedilen yasanın uygulamaya geçmesi ile ikinci kademe, 5-8. sınıflar” şeklinde ifade edilecek ve buna göre uygulamalar dikkate alınacaktır.

 

Aynı yıl 8. sınıfta eğitim-öğretim gören öğrencilerden, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) neticesine göre öğrenci kabul eden lise kurumlarından hiçbirisine yerleşemeyen öğrenciler ve bu sınava katılmayan, girmeyen öğrencilerin hepsinin tercihleri doğrultusunda ortaöğretim kurumlarına kayıt yapmaları sağlanacaktır.

diploma kayıt örneği

 En Son Verilen İlkokul Ortaokul Diploması

 

2011-2012 yılında eğitim gören ilkokulu bitiren 4. sınıf öğrencileri ile aynı yıl 8. sınıfı bitiren öğrenciler, o yıl diploma almamışlardır. Çünkü okulların kapanmasına yaklaşık olarak üç ay vardır. Kanun 30 Mart 2012 tarihinde yayımlandığı için bu öğrenciler diploma alamadılar. Sonuç olarak, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında okuyan öğrenciler, (ilkokul beş, ortaokul üç yıl) ilköğretim diplomasını (ilkokul ve ortaokul) en son alan öğrencilerdir.

 

 12 Yılın Sonunda Ortaöğretim Diploması Verilecek

 

İlgili kanundan önce ilkokul 4. sınıfı bitiren ve ortaokul son sınıf olan 8. sınıf öğrencileri yılın sonunda diplomasını alırken yeni çıkan bu kanunla ilköğretimi tamamlayan öğrencilere artık diploma verilmeyecektir. 12 yıllık zorunlu eğitim sonunda ortaöğretim diploması verilecektir. Böylece daha önce ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere toplam 3 adet diploma sahibi olan bir öğrenci artık 1 diploma alacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu