Diğer İdari İşler

MEB Okula Başlama Yaşı Anasınıfı- İlkokul Eylül 2022

4+4+4 sistemine geçildikten sonra 66 ay olan okula başlama yaşı 9 Mart 2019 tarihi itibari ile 69 ay olarak değiştirildi. 2019- 2020 eğitim öğretim yılı itibari ile yürürlüğe girecek olan düzenleme ile 69 ay, 70 ay ve 71 aylık olanların zorunlu olarak 1. Sınıfa başlaması gerekmekte olup veli isteği ile okula kaydını 1 Yıl süre ile erteleyebilecektir.

Bu düzenleme ile normalde okul öncesi eğitime başlaması gereken 66 ay, 67 ay ve 68 aylık çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına aday kaydı alınacaktır. Bu süreler hesaplanırken ilgili yılın Eylül ayının sonu hesaplanmalıdır.

ilkokul okula başlama yaşı

Okul Öncesi Eğitim Okula Başlama Yaşı

Okul Öncesi Eğitim olarak adlandırılan ana sınıfı ve anaokulu için okula başlama yaşı yönetmelikle belirlenmiştir. Okul Öncesi Eğitim ve ilköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 11. Maddesinde 5. Fıkrada 36 ayını tamamlayan çocuklar ile 66 ayını tamamlamayan çocuklar olarak belirtilmiştir.

Yapılan düzenleme ile bu durum 36 ayını tamamlayan ve 69 ayını tamamlamayan çocuklar olarak değişmiştir. Aynı yönetmeliğe göre ana sınıfına başlama yaşı 48 ayını tamamlayan ve 69 ayını tamamlamayan çocuklar kayıt yaptırabilmektedir. Ana sınıfı kaydında öncelik 48 yaşını dolduran çocuktadır. Kayıt yapılırken 48 ayını dolduran çocuklardan başlanır. En büyük yaş grubu 69 ayını doldurmayan öğrencilerdir. Sınıfta boş yer olursa 36 aya kadar öğrenci alınabilmektedir.

Okula Kayıt Zamanı- Hangi okula Gideceğim

Okul öncesi eğitim kurumlarına yani anaokulu ve ana sınıfına kayıt yaptıracak öğrenciler okula başlama yaşı uygun ise temmuz ayının ilk iş günü itibari ile okula kayıt için gidebilirler. İlkokula başlangıç için de aynı durum geçerli olmakla birlikte Temmuz ayının ilk iş günü yani 1 Temmuz 2022 Pazartesi günü itibari ile okul öncesi eğitim kurumuna veya ilk okula kayıt yaptırılabilir. Kayıt yaptırılacak okul ilçe yada il milli eğitim müdürlüklerinin oluşturduğu komisyonun verdiği karara göre adrese dayalı olarak yapılmaktadır. Kayıt yaptırılacak okulu nüfüs cüzdanı bilgileriniz ile e okul veli bilgilendirme sisteminden öğrenebilirsiniz.

Hangi okula kayıt yaptırmanız gerektiğini öğrenmek için tıklayın.

İlginizi çekebilir E- okul üzerinden öğrencilere duyuru yapma.

https://mebbilgi.com/eokul-duyuru-ekleme-ogrencilere-e-okul-uzerinden-duyuru-yapma/

Eokul Duyuru

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. 48 Yaşını dolduran yazılmış sanırım 🙂 Bir an şaşırdım geç gitme nasıl oluyor. Ben çocuğumu geç göndermek istiyorum bir şey yapmama gerek var mı ?

  1. İlkokula zorunlu olarak kayıt yaptırması gerekmektedir. E okuldan kayıt yaptıracağınız okulu öğrenebilirsiniz.

  1. isteğe bağlı okul öncesi çağında olduğu için en yakın okula aday kaydı yapılır. E okuldan kontrol edebilirsiniz

 2. 8 haziran 2014 doğumlu kızım için okula başlama yaşı araştırması yapıyorum hangi okula gitmesi gereklidir

  1. çocuğunuzun anaokulu veya anasınıfına gitmesi gerekmektedir. İlkokula kayıt için yaşı uygun değil malesef

 3. Milliegitim den gelip anaokuluna neden cocugunızu gondermedınız diyip dilekçe yazıp imza attırmılar boyle birşey varmi acaba bilgisi olan varmı acaba

  1. evet hocam ookula başlama yaşına gelip okula devam etmeyen çocuunuz varsa yapılması gereken bir çalışma

 4. 29 Eylül 2014 doğumlu kızım 2020 2021 öğretim yılında ilkokula başlaması zorunlu

  1. evet eylül 2014 2020-2021 Eğitim öğret,m yılında zorunlu olarak 1. Sınıfa kayıt yaptımalıdır

 5. Merhaba 2014 eylul dogumlu kızımı anaokula kayit yaptırmak istiyorum ilkokula göndermek.istemiyorum rapor almak istemiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu