İdari İşlerDiğer İdari İşler

Okulum Temiz Projesi Evrakları

Okulların daha iyi koşularda açılabilmesi ve eğitim hizmetlerinin yeni normale uyum sağlayabilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü arasında Temmuz 2020 de işbirliği yapılmıştır. Bu protokolle Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kılavuzu yayınlanmıştır. Kılavuzun uygulanması kapsamında bakanlık İSG ve TSE işbirliği içinde yapılacak olup Türkiye geneli 2000 personel görevlendirilmiştir. Kılavuzda belirtilen şartları yerine getiren okullar bu personellerle denetlenecek olup Okulum Temiz Belgesi alacaktır. Bu kapsamda okul idarelerinin Okulum Temiz Projesi evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu Öz Değerlendirme Soru Listesi

Okulum Temiz Projesi evrakları içerisinde en önemli evrak olan Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu Öz Değerlendirme Soru Listesinde hazırlanan sorular dokümantasyon kayıt uygulamalarıyla birlikte soruların cevabının Evet/ Hayır ve çalışmanın masa başı mı yoksa saha çalışması mı olduğunun belirtilmesi gereken bölümler bulunmaktadır. Bütün bu çalışmalar yapılmadan önce okul risk değerlendirme ekibi güncellenmeli ve MEBBİS sistemine işlenmelidir. Öz Değerlendirme Soru Listesini aşağıdaki bağlantı yardımı ile indirebilirsiniz.

OKULUM TEMİZ
okulum temiz

Okulum Temiz Projesi Evrakları Risk Değerlendirme Raporu

Soru Listesini doldurduktan sonra Risk Değerlendirme Raporu hazırlanarak Okulum Temiz Projesi evraklarına devam edilmelidir. Bu evrakta tehlike tehlike unsurları, etkilenecek kişi, riskler, risk puanı, önlem, ilgili mevzuat, sorumlular vb. bölümler bulunmaktadır. Evraklar hazırlandıktan sonra İSGB sitesine yükleme yapılmalıdır. Sisteme yüklenecek evraklar 4 MB’ ı aşmamalıdır. Sisteme yüklenecek evrakların imzalanarak taranmasına gerek olmayıp. Okulda saklanacak evraklar kurum amirince onaylanarak dosyalanarak okulda saklanmalıdır. Risk Değerlendirme MEBBİS sistemine işlenip rapor alınarak sisteme yüklenecektir. MEBBİS risk değerlendirme nasıl yapılır yazımız için tıklayın.

Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı

Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu Öz Değerlendirme Soru Listesi ve Risk Değerlendirme Raporu hazırlandıktan sonra Okulum Temiz Projesi evrakları içerisinde üçüncü evrak olan Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı COVİD-19 hastalığının bulaş riskini engellemek için alınacak tüm önlemleri kapsar.

Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı hazırlanırken Salgınla mücadele ekibi mutlaka oluşturulmalıdır. Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planının doldurulmuş örneğini aşağıdaki bağlantı yardımı ile indirebilirsiniz.

Temizlik ve Dezenfeksiyon Planları//Talimatları

Merkez İSGB sitesine yüklenmesi gereken Okulum Temiz Projesi evrakları içerisinde dördüncü sırada Temizlik ve Dezenfeksiyon Planları//Talimatları bulunmaktadır. Temizlik ve Dezenfeksiyon Planında kurumda temizlenecek bölüm/alan Kullanılan Temizlik Maddesi, Uygulama Şekli, Sıklığı, uygulayan, denetleyen bölümleri bulunmaktadır. Kurumda yapılması planlanan her türlü temizlik ve dezenfeksiyon işleri bu plana detaylı olarak işlenmelidir. Ayrıca bu bölümde okulda bulunan her bölüm için ayrı ayrı kullanım talimatları hazırlanmalı talimatlar ilgili bölümlere asılmalı ve belgeler tek evrak haline getirilerek sisteme yüklenmelidir. Temizlik ve Dezenfeksiyon Planı örneği:

Standart Enfeksiyon Kontrol Önlemlerine (SEKÖ) Ait Kayıtlar

Okulum Temiz Projesi evrakları içerisinde beşinci sırada bulunan SEKÖ yani Standart Enfeksiyon Kontrol Önlemlerine Ait kayıtlar Alınacak önleyici ve sınırlandırıcı tedbirler, uygulanacak müdahale yöntemler, acil toplanma yeri gibi bilgilerin yer aldığı evraktır. Standart Enfeksiyon Kontrol Önlemlerine Ait kayıtlar içinde, zimmet formu, hastalık eğitimine katılım formu, ziyaretçi ve tedarikçi taahhütname formu, veli bilgilendirme formu, salgın acil durum iletişim formu, devamsızlık formu, olası vaka bildirim formu, antiseptik kullanım formu gibi evraklarda bulunmaktadır. Bu evrakları aşağıdaki bağlantı yardımı ile indirebilirsiniz.

Bulaş Bazlı Önlemlere (BBÖ) Ait Kayıtlar

İSGB sistemine yüklenmesi gereken 6. ve son evrak olan Bulaş Bazlı Önlemlere (BBÖ) Ait Kayıtlar ile ilgili evraklar hazırlanırken öncelikle eylem planı hazırlanmalıdır. Sonrasında 6.1. SALGINA BAĞLI POZİTİF TEŞHİS KONAN PERSONELÖĞRENCİ DEVAMSIZLIK FORMU, 6.2..SALGIN ACİL DURUM İLETİŞİM PLANI, 6.3. KONTROL HİYERARŞİSİ FORMU hazırlanarak hazırlanan evraklar birleştirilerek sisteme yüklenmelidir. Eylem planı ve diğer formlara alttaki bağlantılar yardımı ile ulaşabilirsiniz.

Okulum Temiz Projesi Evrakları Dikkat Edilecek Hususlar

 • Dokümanlar kılavuza göre hazırlanmalı ve öncelikle kılavuz dikkatli bir şekilde okunmalıdır.
 • Sisteme başvuru yapmadan temiz okul projesi evraklarının tamamı hazırlanmalıdır.
 • Her okul/kurum kendine has dokümanlar hazırlamalıdır.
 • Öz değerlendirme soru cevapları kanıta dayalı dokümante edilmelidir.
 • Sisteme yüklenecek olan başvuru evrakları tarama yapılmadan, imzasız yüklenmeli. İmzalı nüshalar gelen denetmene okulda gösterilecektir.
 • Sisteme yüklenecek olan her dosyanın büyüklüğü 4 mb’ı geçmemelidir.
 • Öz değerlendirme soru listesindeki dökümantasyon kayıtları/uygulamalar sütunundaki her bir madde için açıklama yapılması gerekmektedir, evet /hayır yeterli değildir.

Okulum Temiz Projesi Evraklarını Sisteme Yükleme

Okulum Temiz Projesi evraklarını sisteme yüklemek için öncelikle Merkez Sağlık İSGB sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye giriş yapmak için tıklayın. Sisteme ilk defa giriş yapmak için kullanıcı giriş ekranından başvuru yapmak için tıklayınız butonuna basılmalıdır.

Okulum Temiz Projesi evrakları

Butona tıkladıktan sonra resimdeki ekranın açılması gerekmektedir.

Temiz Okul Projesi
Temiz Okul

Sayfada belirtilen bilgiler girildikten sonra hazırladığınız 6 adet belgeyi sırasıyla sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

 1. Okulun giriş-çıkışlarının kontrol altına alınıp, okula giriş yapacak çalışan, Öğrenci, Veli, Tedarikçi) temassız ateş ölçer ile ateşlerinin ölçülmesi, girişe konulan dezenfektan ile ellerin dezenfekte edilmesi, maske kullanması ve Genel olarak ziyaretçi prosedürüne uyulması sağlanmalıdır.
 2. Ateşi yüksek çıkan kişi/kişilerin okul/kuruma alınmaması ve Eylem planında belirtilen iletişim bilgilerine göre belirtilen kişi veya kuruluşlara haber verilmesi gerekmektedir.
 3. Okul bahçesinde sosyal mesafeyi düzenleyecek çalışmalar yapılmalıdır.
 4. Her koridorun başına ve sonuna dezenfektan konulmalıdır.
 5. Okul/Kurum koridor başlarına veya iyi görülecek yerlere Salgın ile ilgili bilgilendirici afişlerin asılması gereklidir.
 6. Bİna içinde ve dışında sosyal mesafeyi düzenleyen etiketler kullanılması gerekir.
 7. El yıkama bilgilendirme afişleri ilgili yerlere asılmalıdır.
 8. Sınıfların panolarına Salgın(Covid-19) ile ilgili bilgilendirici görsellerin asılmalıdır.
 9.  Sınıflara basmalı uygun dezenfektan aparatlarının konulmalıdır.
 10. Sınıflarda, toplantı salonunda ve diğer alanlarda sosyal mesafenin düzenlenmesi kapsamında sınıf oturma planının yapılması gerekir.
 11. Okul/Kurum girişlerinde ve sınıflarda yedek maske bulundurulmalıdır.
 12. Pedallı çöp kovaları tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Başvuru yapmaya çalıştığımda bütün evrakları yükledikten sonra böyle bir kurum bulunamadı diye uyarı veriyor. Neden acaba

 2. Temiz okul projesi evraklarını hazırladık peki uygulamaya geçirebilen yada sahada başarılı olabilen var mı

 3. Merhabalar bir anaokulu öğretmeni olarak nacizane bir sorum var? Bu projeye göre okul bahçesinde ki park ( kaydırak ve salıncak vb… ) kullanilabilir mi? Yoksa yasak mı?

  1. merhaba hocam onu siz ve komisyonunuz belirleyeceksiniz hijyen kurallarını yerine getiriyorsa projeden yana bir engel yok

  1. otbkrurumkodu şeklinde olur kullanıcı adınız kurum kodunuzun başına otb yazarak giriş yapabilirsiniz

 4. BBÖ ve SEKÖ kayıtlarında birden fazla belge var ve sadece birini yüklüyor.Bunları nasıl birleştireceğiz?Planlar, eğitim formları vb evrak var.

 5. TÜM GİRİŞLERİMİZİ YAPTIK ONAYLADIK . BAZI HATALI GİRİŞLERİMİZİ DÜZELTME İHTİYACI DUYDUK. GİRİŞ YAPAMADIK. İSG İL TEMSİLCİSİNDEN ONAYI İPTAL ETTİRDİK. TEKRAR GİRMEYE ÇALIŞTIK YİNE GİREMEDİK. ŞİFREMİ HATIRLIYORUM BUTONUNA BASTIK . KURUM KODUMUZ ( 700*** ) İLE GİRMEYE ÇALIŞTIK ANCAK ŞİFRE DEĞİŞTİRMEMİZ YİNE AKTİF OLMADI. ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLANDI NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİZ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu