Diğer İdari İşlerİdari İşlerMebbis- E-Okul

Sürekli Devamsız Öğrenci İşlemleri 222 Sayılı Kanuna Göre

                222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununa göre bütün öğrencilerin ilköğretimi tamamlamaları zorunludur. İlköğretimde her ne sebeple olursa olsun öğrencinin herhangi bir eğitim kurumuna devam etmesi gerekmektedir. Buna rağmen neredeyse her okulda sürekli devamsız öğrenci bulunmaktadır. Sağlı, ailevi nedenler, maddi imkanlar sosyal nedenler ile okula devam etmeyen öğrenciler araştırılarak okula devamları sağlanmaya çalışılmalıdır. Yine de okula devam etmeyen öğrenci olursa sürekli devamsız öğrenci işlemleri uygulanmalıdır.

Sürekli Devamsız Öğrenci İşlemleri- Okul İçi İş ve İşlemler

                Sürekli devamsız öğrenci işlemleri öncelikle devamsızlık girmekle başlamaktadır. Devamsızlıklar girildikten sonra okula hiç gelmediği veya çok az geldiği tespit edilen öğrencilere devamsızlık mektubu basılmalıdır.

Devamsızlık Mektubu Nasıl Çıkarılır Başlıklı Yazı İçin Tıklayın.

 

                Sonrasında okulda rehber öğretmen, idareci ve öğretmenin bulunduğu bir ikna ekibi oluşturulmalıdır. Devamsızlık mektubunu ikna komisyonu aracılığı ile veliye ulaştırılıp imzalatırken veli de ikna edilmeye çalışılmalı, durumun devam etmesi halinde para cezası uygulanacağı bildirilmelidir. Ayrıca yapılan görüşmeler tutanak haline getirilip devamsızlık mektubu ile birlikte veli ve komisyondaki üyelere imzalatılmalıdır.

 

                İkna ekibinin çalışmalarına rağmen okula gelmeyen öğrenciler e-okul sisteminde sürekli devamsız olarak işaretlenmelidir. Bu işlem için E-okula kurumsal kullanıcı ile girerek öğrenci işlemleri menüsüne girilmeli sonrasında ilgili öğrencinin sayfasına girilmelidir. Ardından sürekli devamsızlık işlemleri bölümüne girilerek devamsızlık nedeni, tarihi varsa gittiği il ve ilçe sonrasında açıklama girilerek kayıt işlemi yapılmalıdır.

Sürekli devamsız öğrenci işlemleri

                Sürekli devamsız öğrencilere dönem sonu ve yıl sonu işlemi olarak e-okula herhangi bir not girilmemeli “G” yazılmamalıdır. Ayrıca davranış notu sosyal etkinlik, kitap vb bilgi girişleri de yapılmamalıdır.

Sürekli Devamsız Öğrenci İşlemleri- Okul Dışı İş ve İşlemler

Sürekli devamsız öğrenci işlemleri sadece okul içi işlemler ile sınırlı kalmamakta olup muhtarlar, milli eğitim müdürlükleri ile birlikte yürütülmektedir. Ev ziyareti esnasında uyarılan öğrencilere para cezası geleceğine dair bir yazı yazılarak köy ya da mahalle muhtarına veliye tebliğ etmesi için gönderilir. Bütün yapılan bu işlemlere rağmen okula devamı sağlanamayan öğrenciler ile ilgili bilgiler ilçe milli eğitim müdürlüğü temel eğitim şubesine düzenli olarak bildirilir.

İlginizi Çekebilir: Devamsızlık Girme (Özürlü ve Özürsüz Devamsızlık Detaylı Anlatım)

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Sürekli devamsızlık için belli gün üstü veya altı gibi bir şey var mı ? Çok uğraştırıyor bu çocuklar biz. Teşekkürler yazı için.

  2. Geri bildirim: Okulda devamsızlık sildirme - Lisede Devamsızlık Silinir mi?
  3. Özürsüz ve Özürlü (Rapor, İzin) devamsızlık bilgisi toplamda 30 günü geçen öğrenciler Sürekli Devamsız kabul edilirler.

  4. SELAMLAR. HOCAM ORTAÖĞRETİMDE SÜREKLİ DEVAMSIZ ÖĞRENCİNİN VELİSİ TELEFONLA YAPILAN UYARILARI DİKKATE ALMIYOR. EV ZİYARETİ KABUL ETMİYOR. GÖNDERİLEN MEKTUP VE UYARILARA DA ALDIRIŞ ETMİYOR. BU DURUMDA NE YAPMAK GERKİR. TEŞEKKÜRLER.

    1. Hocam devamsızlığı azaltma komisyonu ile yapılan çalışmaları tutanak alın sorumluluk sizden çıksın yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu