Maaş Ekders Tefbis TİFİdari İşler

TEFBİS Fatura Girme, Düzenleme, Rapor Alma 1.1.1.4

                2011 yılı itibari ile MEB’ e bağlı okulların gelir giderlerinin kayıt altına alınması için faaliyete geçirilen TEFBİS sistemine düzenli olarak gelir, gider ve tahmini bütçe girilmelidir. Bu sebeple TEFBİS fatura girme, düzenleme ve silme konuları iyi bilinmelidir.

Tefbis Sistemine Fatura Girme

                TEFBİS fatura girme işlemi için tefbis sitesine yetkili kişinin TC Kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapılmalıdır. Şifresi olmayanlar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak yeni şifre talebinde bulunabilir. Yada kurumsal kullanıcı ile giriş yapılarak yeni kullanıcı eklenebilmektedir. Giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden Gider İşlemlerine tıklanmalıdır. Ardından gireceğiniz fatura hangi kategori ile ilgili ise o seçilmelidir.  Ardından fatura girme menüsü karşınıza gelecektir.

TEFBİS fatura girme

Sonra öde Ödenen tipi seçildikten sonra sağında bulunan kişi/ kurum ekle butona tıklanmalıdır. Daha sonra karşınıza gelen ekrandan faturasını gireceğiniz kurumu vergi numarası veya ismi ile arayarak kurumu bulup seçmeniz gerekmektedir. Ardından yapılacak işlem ile ilgili açıklama girilmeli sonrasında sağ tarafta bulunan evrak numarası, tarihi, karar ve faaliyet numaraları girilmelidir. Sonra alt tarafta bulunan detay kayıt ekle linkine tıklanmalıdır.

TEFBİS fatura girme

Sonrasında fatura ile ilgili bilgiler (Miktar, birim fiyat, KDV oranı) doldurularak detay açıklaması girilip kaydet butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında sayfanın en üst sağ bölümünde bulunan kaydet butonu tıklanmalıdır. Sonrasında karşınıza çıkan evrağı kimin imzalayacağı ve hesap bilgisi seçimi gelecektir. İlgili alanları seçip tamam butonuna tıklanarak formun çıktısının alınacağı sayfa karşınıza gelecektir. Üstte bulunan formu yazdır seçeneği tıklayarak formun çıktısını alabilirsiniz.

Tefbis Gelir Gider Rapor Alma

                Kurumunuzda yapılan harcamalar, ya da kurumunuzun giderleri için rapor almak içi sisteme giriş yaptıktan sonra Raporlama bölümünü kullanabilirsiniz. Gider raporu almak için önceden mutlaka TEFBİS fatura girme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tefbiste bulunan raporlar:

Aylık Raporlar: Aya göre gider ve gelir raporu alabilirsiniz.

Tarih Aralığına Göre Raporlar: Belirttiğiniz tarih aralığında kurumunuz için gelir ve gider raporları alabilirsiniz.

Kaynak Tipine Göre Raporlar: Seçtiğiniz kaynağa göre gelir ve gider raporu alabilirsiniz.

İşlem Tipine Göre Raporlar: Seçtiğiniz işlem tipine göre aylık gelir ve gider raporu alabilirsiniz.

Faaliyet Koduna Göre Raporlar: Gireceğiniz faaliyet koduna göre geliriniz yada gideriniz ile ilgili rapor alabilirsiniz.

Rapor tipini seçtikten sonra raporu yazdırmak için listelenen raporun sol üst kenarında bulunan yazıcı simgesi tıklanmalıdır.

TEFBİS fatura girme

Sonrasında  karşınıza gelen ekrandan dışa aktar butonu ile raporu bilgisayarınız indirip yazdırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mebbis Fatura Yükleme- Abonelik Oluşturma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu