DYSOkul Bilişim

Telefonda UDF Dosyası Açma(Uyap 2022)

Bu yazımızda mobil olarak yani telefonda udf dosyası açma yöntemlerini anlatacağız. Bilgisayarlarda ve telefonlarda sıklıkla kullanılan dosyaların çeşitli uzantıları bulunmaktadır. Farklı yazılımlar aracılığıyla açılabilen uzantılar için program araştırması yapan birçok kişi bulunmaktadır. Yerli yazılımların gelişmesi ile son zamanlarda en çok tercih edilen uzantılar arasında udf ismi verilen uzantılar bulunmaktadır. Genellikle Adalet Bakanlığı, ve Milli Eğitim Bakanlığının Doküman Yönetim Sistemi (DYS) tarafından kullanılan sistemler için tercih edilen udf uzantılar, ek yazılımlar aracılığıyla açılabilen dosya türleri arasında yer almaktadır. Bilgisayarda ve telefonda udf açma yöntemleri farklılık göstermektedir. Uyap sistemi ismi verilen sistemle oluşturulan dosyaların cihazlarda açılması için tercih edebilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Uyap tarafından oluşturulan metin dosyalarının açılması için geliştirilmiş olan çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. Kişisel bilgisayarlarda veya telefonlarda herhangi bir uzantı programı olmadan udf dosyalarını açmak mümkün değildir. Yazımızın devamında udf dosyasını telefonda açma için gerekli uygulamalardan bahsedilecektir. Uyap uzantılı dosyalarının açılmasını sağlayan yazılımlara internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Hem telefonlara hem de bilgisayarlara yüklenebilecek yazılımlar sayesinde tüm udf dosyalarını açılabilir. Bilgisayarlar için kurulan yazılımların yanına ek olarak java türü programlar da kurmak gerekebilir. Telefonda udf açabilmek için gerekli Programlar:

Android Telefonda UDF Dosyası Açma

Adalet Bakanlığının Bilgi İşlem Dairesi tarafından geliştirilen ve en fazla tercih edilen program olan Uyap Doküman Editörü Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi tarafından yayına sunulmuştur. UYAP’ın resmi sitesi, Play Store ve APP Store uygulamaları ile de indirilebilmektedir.

telefonda udf açma

Bu uygulama sayesinde UDF formatında hazırlanmış içerikleri telefonunuzda görüntüleyebilir, belgenin içinde yazı araması yapabilir veya belgeyi pdf e çevirebilirsiniz.

Diğer alternatifler ise mobil udf free ve udf okuyucu beta uygulamalarıdır. Dosyaların güvenliği ve reklamsız çalışma özellikleri için Adalet Bakanlığının yayınladığı uygulamayı kullanmanız daha fazla tavsiye edilmektedir.

Telefonda Udf Dosyası Açma Yöntemleri

Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan dosyaların telefonlarda açılması için uygulanması gereken adımlar bulunmaktadır. Telefonda udf açma için geliştirilmiş olan programların indirilebileceği farklı internet sayfaları bulunmaktadır. Google hizmetleri arasında yer alan Google Play uygulaması üzerinde de bulunan udf dosyalarını açma programları, ücretsiz ve güvenli bir şekilde vatandaşlara sunulmaktadır. Adalet Bakanlığı sistemleri arasında bulunan Uyap, kendi internet sitesi üzerinden de uygulama paylaşımı yapmaktadır. Uyap sistemi dosyaları olan udf uzantılı belgeleri telefonda açma isteyen vatandaşların yapmaları gereken şunlardır;

  • Öncelikle, udf uzantılı olan dosyanın telefon hafızasına aktarılması gerekmektedir. Bilgisayarlarda yer alan udf uzantılı dosyaların telefona aktarılması için kablolu ve kablosuz veri transferleri yöntemleri kullanılabilir.
  • İlgili dosya telefona aktarıldıktan sonra Google Play hizmeti, Uyap resmi sitesi veya farklı sitelerden indirilen udf uzantısı açma yazılımları telefonlara indirilmelidir. Telefonlara indirilen yazılımların kurulum işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
  • Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra istenen udf uzantılı noktalar yazılımlar aracılığıyla kolay bir şekilde açılacaktır.

Telefonundan yazılımlar aracılığıyla udf uzantılı dosyayı açamayan kişiler, cihazlarındaki yazılımların yeterli olup olmadığını araştırmalıdır. Bazı telefonlarda udf uzantılı dosyaların açılması için java eklentilerinin yüklü olması gerekmektedir. Gerekli olan tüm eklentilere farklı mağazalardan ulaşmak mümkündür.

İOS Telefonda Udf Açma 

Farklı sebeplerden dolayı Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan udf dosyalarını açmak isteyen vatandaşlara yönelik geliştirilmiş olan mobil udf açma programları bulunmaktadır. Bu programları edinen kişiler, istediği udf dosyalarını telefonlarından açabilmektedir. Uyap dosyalarının açılması için geliştirilen programların farklı özellikleri bulunmaktadır.

Udf ismiyle bilinen uzantıların telefonlarda açılması için Adalet Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu uygulamalar da bulunmaktadır. Telefonda udf açma için Uyap Doküman Editör isimli yazılım tercih edilebilir. Google mağazalarında bulunan farklı yazılımlar da bulunmaktadır. Udf okuyucu beta ve mobil udf free gibi programlar aracılığıyla udf dosyalarını telefondan açmak mümkündür. 

UDF Dosyasını PDF ye Çevirerek Açma

 

UDF Dosyasını PDF dosyasına çevirerek telefonda udf açma işlemi yapmanıza gerek kalmadan dosyanızı inceleyebilirsiniz. Bunun için udf dosyasını paylaşmadan önce dosya menüsünden farklı kaydet seçeneğini seçip kayıt türü seçeneğinden .pdf seçilebilir. Yada internet üzerinden convert programlarını kullanabilirsiniz. Bu işlem için google’a udf to pdf yazmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan siteden dosya bölümüne udf dosyası eklenmeli convert butonuna basılmalıdır. Sonrasında download butonuna basarak dosyamızın pdf halini indirebilir ve paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Telefonda udf açma için en iyi yöntem uyapın uygulaması yeni olduğu için bazı eksiklikleri var ama yine de en güveniliri ilerleyen zamanda eksiklerde kapanacaktır

  2. Vatandaş UYAP ekranından indirdiğim belgeleri udf dosyası açmak istiyordum sağ olsun uyap döküman editörü işimi gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu