Aday Öğretmenİdari İşler

Yeni Sistem Aday Öğretmen Formları- MEBBİS 2021-2022

Telegram grubumuz için tıklayın.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı tarafından 4 Ocak 2021 Tarihinde yeni sistem aday öğretmen formları hakkında duyuru yayınlanmıştır. Yapılan sistem değişikliği ile aday öğretmen formları 12 formdan 3 forma düşürülmüştür. 4 Ocak öncesi hazırlanan formlar geçerli olacak olup 4 ocak tarihinden sonraki formlar yeni sisteme göre hazırlanacak ve MEBBİS Aday Performans Değerlendirme Modülüne girilecektir. Yayınlanan bu duyuruya göre daha önceden il/ ilçe bazında düzenlenen hizmet içi eğitim faaliyetleri merkezi olarak ÖYGM tarafından düzenlenecek ve online olarak yapılacaktır. Ayrıca Ek-4 denklik tablosu yayınlanmış ve daha önceden atanarak adaylığı kalkmayan öğretmenlerin alması gereken faaliyetler belirlenmiştir.

aday öğretmen dosya siparişi

Bu yazımızda sizinle yeni sistem aday öğretmen formları hazırlama hakkında bilgi vererek yapılmış örnekleri sunacağız ve MEBBİS Sistemine form yükleme hakkında bilgi vereceğiz.

2021 Yeni Sistem Aday Öğretmen Formları (3 Form)

4 Ocak 2021 den önce 12 form olarak hazırlanan aday öğretmen formları yeni sistem aday öğretmen formları ile 3 Forma dönüştürülmüştür. Bu formlar:

Form 1: Aday Öğretmen Uygulama Çalışma Formu
Form 2: Aday Öğretmen Ders İçi Gözlem Genel Değerlendirme Formu
Form 3: Özel Kurumlarda Adaylığı Kaldırılmış Olan Öğretmenlerin Uygulama ve Çalışma Formu

Yeni Sistem Aday Öğretmen Formları Form 1

aday öğretmen form 1

Form 1 eski sistemde olan Form 2 ye benzemekte olup aday öğretmen, danışman öğretmen ve okul müdürü ile birlikte haftalık olarak hazırlanarak aday öğretmen dosyasına eklenmeli ve MEBBİS sistemine girilmelidir. Alttaki bağlantı yardımı ile yeni sistem aday öğretmen form 1 boş ve dolu hallerini indirebilirsiniz.

Kendi branşınız ile ilgili form örneği isterseniz yorum olarak belirtebilirsiniz.
Form 1 hazırlanırken etkinliklerin saatlerine dikkat edilmelidir. Form 1 toplamda 30 hafta düzenlenmeli ve toplam etkinlik saatleri 30 haftaya paylaştırılacak şekilde saatler düzenlenmelidir. ÖYGM’ nin yayınladığı kılavuza göre etkinlik saatleri şu şekilde olmalıdır.

Ders Hazırlık/Planlama/Değerlendirme: 144 Saat — Haftada 5-6 Saat yazılabilir.
Ders Uygulaması: 90 saat– Haftada 3-4 Saat yazılabilir.
Ders İzleme: 60 Saat — Kılavuza göre 2*30 olarak yazılmalıdır.
Okul İçi Gözlem ve Uygulamalar: 100 Saat haftada 4 saat 25 hafta olarak yazılmalıdır. Ayrıca alınan seminer ve kurslarda diğer faaliyetler kısmına eklenmelidir.

yeni sistem aday öğretmen form 1

Ders planlama hazırlık değerlendirme faaliyetlerinde aday öğretmen danışman öğretmenle birlikte ders planı hazırlar, ders materyali hazırlar ve ölçme araçları geliştirir. Ders uygulaması kısmında aday öğretmen fiili olarak ders anlatması gerekir. Ders izleme faaliyetinde aday öğretmen önce danışman öğretmenini sonra okuldaki diğer öğretmenleri izler. Yetiştirme sürecinde aday öğretmen haftada 4 toplamda 100 saat olmak üzere ‘okul içi gözlem ve uygulamalar’ yapacaktır. Okul içi gözlem faaliyeti kapsamında yapılabilecek faaliyetler ÖYGM’ nin yayınladığı kılavuzda örnek olarak şekli:

aday öğretmen okul içi gözlem

Bu maddeye göre aday öğretmenin yapabileceği okul içi gözlem faaliyet örnekleri:

MEBBİS Sistemini öğrenme
E- Okul Sistemini öğrenme
EBA hakkında bilgi edinme
Öğretmenler kurulu toplantısına katılım sağlama
Zümre Öğretmenler kurulu toplantısına katılım sağlama
Şube Öğretmenler kurulu toplantısına katılım sağlama
Rehberlik , Öğrenci davranışlarını inceleme kurulu ve disiplin kurulu
Okul aile birliği toplantısına katılım
Anma kutlama komisyonunu izleme
Muayene teslim satın alma komisyonunu izleme
Zümre çalışmaları yapma
Pansiyonlu okullar hakkında bilgi edinme
Dönem sonu ve yıl sonu işlemlerini öğrenme
KBS Sistemini öğrenme
BEP İşlemlerini öğrenme vb.

Yeni Sistem Aday Öğretmen Form 2 (Danışman Öğretmen Formu)

Form 2 tüm sürecin sonucunda sadece 1 adet olarak hazırlanacak MEBBİS’ e girilecek ve adaylık dosyasının içerisinde saklanacaktır. Form 2 danışman öğretmenin aday öğretmen tarafından yapılan ders izlemelerinin genel değerlendirilmesidir. Form 2 de belirtilen kriterler
E: Eksiği var
K: Kabul edilebilir
İ: İyi yetişmiş seçeneklerinden birine göre değerlendirilmelidir. Değerlendirmelerin yanında bulunan açıklamalar ve yorumlar kısmı ile genel kanaat kısımları da doldurulmalıdır.

Form-3 ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA ADAYLIĞI KALDIRILAN ÖĞRETMENLERİNUYGULAMA – ÇALIŞMA FORMU

Özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılan öğretmenlerin hazırlanması gereken Form 3 haftalık olarak hazırlanmalı ve 4 ocak 2021 sonrası olan kısım MEBBİS’ e işlenmelidir. Özel öğretim kurumlarında adaylığında adaylığı kaldırılan öğretmenler seminer ve kursları almalı ve form 3 te okul içi gözlem çalışmaları yapmalıdır. Okul içi gözlemler 52 saat olması gerekmekte ve haftada 2 saat okul içi gözlem yapılmalıdır. Toplam 26 hafta form 3 hazırlanarak mebbise işlenmelidir. Ayrıca özelde adaylığı kalkan öğretmenlerde formlarını mebbise işlemesi gerekmektedir.

Yeni Sistem Aday Öğretmen Formlarının MEBBİS’ e İşlenmesi

Aday öğretmenler ve özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılan öğretmenler hazırladıkları formların 4 ocak sonrasındaki kısmını MEBBİS’ e işlemesi gerekmektedir. Bu işlem için MEBBİS‘ e kişisel kullanıcı ile giriş yapılmalıdır. Sonrasında sol tarafta bulunan menüden Aday Performans Değerlendirme seçeneği seçilmelidir. Yeni açılan sayfadan uygulama çalışma formu seçeneği seçilir. Karşınıza resimdeki ekran gelecektir.

Yıl ve tarih bölümü seçildikten sonra karşınıza gelecek ekrandan

Ders Planlama /Hazırlık/Değerlendirme
Ders Uygulaması
Ders İzleme
Okul İçi Gözlem ve Uygulamalar

kısımlarından ilgili alanlar işaretlenir. Günler için gerekli faaliyetler yazıldıktan sonra. Diğer faaliyetler ve haftalık genel değerlendirme kısımları da doldurulduktan sonra kaydet butonu tıklanır. Formlar sisteme girilirken daha önceden form 1 in hazırlanmasını ve kopyala yapıştır yapılarak yüklenmesini tavsiye ediyoruz. MEBBİS güvenlik sebebiyle 10 dakikada bir sistemden çıkış yapmaktadır. Bu sebeple yazılanlar silinebilmektedir. Yeni sistem aday öğretmen formları mebbise girilmesi zorunludur fakat çıktı olarak form 1 in word halinin çıktısı da kabul edilir.

 

Yeni Sistem Aday Öğretmen Formları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde adaylık formları hakkında size sıkça sorulan soruların cevabını vereceğiz. Sorunuza cevap bulamadıysanız alttaki yorum kısmı ile bize sorabilirsiniz.

Soru: Aday öğretmen formlarının eski sistemde 12 yeni sistemde 3 adet olduğu söylendi sistemde neden sadece Form 1 var.
Cevap: Eski sistemde olan 12 Formun 7 si aday öğretmen formu 5i özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılan öğretmenlerin hazırlaması gereken formdu. Yeni sistemde oluşturulan Form1’i aday öğretmenin doldurması yeterlidir. Form 2 yi danışman öğretmen. Form 3 ü ise özel öğretim kurumlarında adaylığı kalkan öğretmenler hazırlayacaktır.

Soru: Şuana kadar hiç form hazırlamadım. Formları eski sisteme göre mi hazırlamalıyım?
Cevap: Yayınlanan duyuruya göre formlar tamamen yeni sisteme göre hazırlanabilir ama formların haftalık olarak hazırlandığı için eylül ayından 4 ocağa kadar eski sisteme göre 4 ocak sonrası yeni sisteme göre hazırlanmasını tavsiye ediyoruz.

Soru: Aday öğretmen Formları kaç hafta doldurulacak?
Cevap: Aday öğretmen formları 30 hafta olmalıdır. Özel öğretim kurumlarında adaylığı kalkan öğretmenlerin formları ise 26 hafta olmalıdır.

Soru: Aday öğretmen formları elektronik ortamda hazırlanıyor dosya şeklinde hazırlamama gerek var mı?
Cevap: Evet. Kılavuzda “Bu çalışmalara ait belge ve materyallerle bu formlar, aday öğretmenlerce oluşturulacak “Kişisel ve Mesleki Gelişim Dosyasında” saklanır. Hazırlanan dosya Performans Değerlendirme sürecinde veri olarak kullanılacaktır.” ifadesi yer almaktadır.

Soru: Aday öğretmen formları ne zaman doldurulacak? Formları sisteme ne zamana kadar girebilirim. Geçmişe dönük form girişi yapılabilir mi.
Cevap:  Yeni sistem aday öğretmen formları sisteme haftalık olarak girmenizi tavsiye ediyoruz. Şuan sistem geçmiş haftalara form girişi yapmanıza izin veriyor.

Soru: Aday öğretmen formları ne zaman doldurulmaya başlanır?
Cevap: Göreve başlama gününüz pazartesi günü ise pazartesi günü diğer günler ise bir sonraki pazartesi günü hazırlanmaya başlanır.
 

Soru: Aday Öğretmen Dosyası ne zaman teslim edilir?
Cevap: Dosya haftalık olarak hazırlanmalıdır. 30. haftanın sonunda okula teslim edilmelidir.

aday öğretmen mebbis formları

 

İlgili Makaleler

68 Yorum

 1. Yeni sistem aday öğretmen dosyasına gerek var mı sadece formları mebbise girmek yeterli mi fiziksel olarak dosya oluşturmalı mıyız? Formlar çıkı alınarak imzalanacak mı?

 2. Yeni form 1de rehber ogretmenler formu nasil doldurmalılar? Uzaktan eğitim sürecinde ders izleme faaliyetini yapamamistik malum

  1. o formları örgün eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler doldurmayacak hocam. Halk Eğitim Merkezi, Rehberlik ve Araştırma merkezi gibi yaygın eğitim kurumlarında çalışan aday öğretmenler doldurması lazım.

 3. aday öğretmen dosyamı belirttiğiniz şekilde hazırladım müdürüm tebrik etti teşekkürler

 4. Merhaba geçen hafta biz aday öğretmenlere rehberlik için müfettiş geldi bir dahaki sefere geldiğinde dosyaya kontrol edeceğini söyledi. 4 ocak öncesi için 7 form, 4 ocak sonrası ise mebbisteki formu doldurmamız gerektiğini söyledi. 4 ocak öncesindeki 7 form neyle ilgili acaba 4 ocak öncesi için bilgi verebilir misiniz?

  1. Form 7 okul dışı etkinlik formu hocam pandemi döneminde okul dışı etkinlik yapılmadı 4 ocak sonrası EBA üzerinden yapılmaya başlandı hazırlamazsanız sorun yaşamazsınız

  1. merhaba hocam 05510502629 numaralı telefona whatsapp üzerinden ulaşarak hazırlanmış dosya siparişi verebilir veya örnek isteyebilirsiniz.

 5. 4 ocak öncesi için biz adaylık dosyasını nasil yapacağız hangi formlar olmalı ?Detaylı bilgi verir misiniz ?

 6. mrb .eylül ayında göreve basladım 1.değerlendirmem yapıldı 24 aralık itibarı ile doğum iznine ayrıldım.14 nisanda tekrar göreve basladım .izinli olduğum dönemdeki formları dolduracak mıyım yoksa 14 nisandan itibaren mi doldurmaya baslayacağim .müfettişl form değerlendirmemi nasıl yapacak çünkü eksik formlarım var izindeyken doldurmadiğim.cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba hocam izinde olduğunuz süreçte form doldurmayacaksınız izin öncesi ve izin sonrası toplamda 30 hafta olacak şekilde form doldurmanız gerekiyor. İkinci 60 gün dolduktan sonra müfettiş değerlendirmesine tabi olacaksınız hocam

 7. Merhaba. Yeni sisteme girmeden önce dosya olarak hazırladığımızda yaklaşık 15 hafta doldurduk zaten. Mebbise girmeye başladıklarımızla toplam 30 hafta mı olacak? Yoksa öncekilerden ayrı olarak sadece Mebbiste mi 30 hafta olacak.

 8. Merhaba. Biz Mebbis üzerinden doldurmaya başlamadan önce yaklaşık 15 haftalık form doldurmuştuk. Şimdi Mebbiste ondan ayrı 30 form mu doldurmamız gerekiyor yoksa ona ek 15 hafta doldurmamız yeterli mi?

 9. Hocam 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren dosya hazırlamamız gerekiyorsa 30 haftalık süreç 12-16 nisan 2021 tarihlerinde tamamlanıyor. Mebbiste diğer haftalara açılan dosyaları doldurmayacak mıyız?

 10. Merhaba,ikinci atamada atandım ve eylül ayında göreve başladım.4 Ocak öncesi kaç hafta form doldurmam gerekiyor acaba?Kesin bir bilginiz var mı?

  1. 21 Eylülde görevde iseniz 14 hafta sonraki hafta ise 13 hafta hocam. Sadece ara tatilde form olmayacak harici tüm haftalarda form olacak.

  1. Size özel olarak bir çalışma olanı verilmedi ise 21 Eyülden başlayarak 14 hafta. 4 ocak sonrası ise 16 hafta

   1. 07.02.2022 tarihinde göreve başladım. Kaç hafta form doldurmam gerekiyor. 19 hafta doldurdum saatleri tamamladım.17 haziran okulların kapandığı haftaya kadar doldurdum.

 11. Sadece 3 form olduysa, eski sistemde danışman öğretmen tarafından oluşturulan FORM1-ADAY ÖĞRETMEN ÇALIŞMA PROGRAMI , KİTAP ve FİLM formları doldurulmayacak mı? EBA üzerinden doldurulan formlar dışında form doldurulmayacak mı? EKPSS ile atandım, yeni sistem hakkında okulda yardımcı olacak kimse yok. Detaylı bir açıklama yaparsanız benim için minnettar olurum. Saygılarımla.

  1. Evet hocam yeni sistemde yani 4 ocak sonrasında sadece form 1 i hazırlayacaksınız. Danışman öğretmeniniz ise 30 haftanın sonunda sadece 1 adet form 2 hazırlayacak.

  1. Sınavın yapılması dersin yapılmasına engel değil normalde sınav haftası dersler devam etmesi gerekir fakat yine de ders yapılmadıysa ders dışı etkinlikleri yazabilirsiniz. Ders planlama hazırlık değerlendirme yazılabilir, okul içi gözlem yazılabilir. Ders izleme ise bir sonraki haftaya aktarılabilir.

  1. ocak öncesi eski sistem formları da yeni sistem formları da kullanılabilir. İlgili resmi yazı ocak ayında okullara gönderildi.

 12. Merhba öncelikle iyi günler dilerim. Benim birkaç sorum olacak 23 Mart 2021 de göreve başladım,
  1) Malumunuz okullar 2 Temmuz da kapandı 18 Hafta tatiller ve kapanmalar harici görev aldım; yaz tatiliş form dolduracak mıyım?
  2)Meslek lisesi alan öğretmeniyim stajer öğrenci Kordinatörü olarak görev yaptığımız süre 30 haftaya eklene bilir mi?
  3)Haftada 22 yüz yüze, uzaktan + 21 kordinatör öğretmen olarak toplam 43 saat derse girdim formlar 30 doldurnak zorunlu mu? İlgi ve emeğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

 13. Merhabalar. Ben de üstte bir hocamızın belirttiği gibi bir durum yaşadım.Ağustos semineri sonrası izne ayrıldım.Mart itibari ile görevime başladım.Bu durumda hangi haftaları doldurmalıyım?Sistemde ocak gösteriyor.Bilgilendirirseniz mutlu olurum.Şimiden sağ olun.

  1. Merhaba hocam fiilen derse girdiğiniz haftalara denk gelen tarihlerden kılavuzda belirtilen saatlere uygun bir şekilde toplam 30 haftalık form hazırlamanız yeterli olacaktır.

 14. Merhaba. 13 Eylül 2021 itibari ile sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladım. Ne zamandan itibaren Mebbis ve form-1 doldurmaya başlamalıyım.

 15. Doğum iznine ayrılacağım, covidden dolayı izin süresi 6 ay. O süreyi aday formunda nasıl dolduracağız acaba?

 16. 9 Eylül Perşembe günü goreve başladım. Yedi hafta formlarımi doldurdum ama şuan maalesef karantinaya alındım iki hafta boyunca . Bu iki hafta formlari dolduracak miyim nasıl olacak ??

 17. merhabalar ben ekpss ile atandım ve 2 nisanda göreve başladım bazı aksaklıklar nedeni ile formlarımı yeni dolduruyorum. size sorum ders izleme formları her bir ders için ayrı ayrı mı yoksa sadece genel mi bunu anlayamadım ve çevremde bilende yok açıklayabilirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

  1. Merhaba yeni sistem aday öğretmen formlarında ders izleme formu kaldırıldı. Form 1 haftalık değerlendirme formuna ders izlemeden edindiğiniz kazanımları yazmanız yeterli

 18. merhaba
  danışman öğretmen olarak görevlendirildim ancak değerlendirme süreci ile ilgili çok bilgim yok. mebbisten 1. değerlendirme formunu doldurdum sadece. Mayıs’ın 10’undan sonra da diğer iki formu dolduracağım. Bunların dışında hazırlamam gerekenler nedir? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 19. merhaba
  danışman öğretmen olarak görevlendirildim ancak değerlendirme süreci ile ilgili çok bilgim yok. mebbisten 1. değerlendirme formunu doldurdum sadece. Mayıs’ın 10’undan sonra da diğer iki formu dolduracağım. Bunların dışında hazırlamam gerekenler nedir? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. aday öğretmenin 1.Döneminde 60. iş gününde 1. Değerlendirme yapacaksınız hocam. 2. Dönem 60. İş gününde 2. ve 3. değerlendirmeyi yapacaksınız. Son olarak aday öğretmen 30 adet form 1 doldurduktan sonra 1 adet form 2 hazırlayacaksınız.

 20. Merhaba aday öğretmen olarak okul dışı faaliyetler diye bir seçenek bulunmuyor mebbis de yalnızca okul içi gözlem ve uygulamalar görünüyor, onun için herhangi ayrı bir form mu doldurmamız gerekir ?

 21. Sistemde ara tatil haftasını da doldurduğumu fark ettim dolayısıyla kayma oluşmuş..
  Şimdi hepsini silip yeniden mi yapmalıyım sorun olur mu

  1. Bunu bende merak ediyorum hocam o kadar çok tatil gün raporlu gün denk geldi ki hafta olarak girerken tarihler var onlar nedeniyle hafta da atlanilmiyor ben oralara raporlu old.dolayi okulda bulunmamaydim yazdım. Karne günü yazdım yada 23 Nisan yazdım sorun olur mu ki ?

 22. Merhaba. 9-13 Mayıs haftası Antalya’daki hizmet içi eğitim kursunda olduğum için okulda değildim. O haftanın formunu dolduracak mıyım?

 23. Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görev alıyorum. 3 eylül 2021de atandım. Aday formlarını hazırlarken pek çok kez değişiklik yapmamız gerekti çünkü sürekli farklı bilgiler geliyor. Örneğini yada nasıl olması gerektiğini açıklayabilr misiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu