Personel İşleri

Yıl Sonu İş ve İşlemleri İlkokul Ortaokul Lise 2022

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yapılması gereken bazı yıl sonu iş ve işlemleri bulunmaktadır. 2. Dönem tamamlanmadan önce bu iş ve işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Yapılacak işler genel olarak ders işlemleri, sınıf tekrarı öğrenci başarı işleri, devamsızlık işleri, e-okul işlemleri ve teslim edilecek evraklar ile ilgili işlemlerdir. Yapılacak işlemler çoğunlukla aynı olmakla birlikte ilkokul ortaokul ve liselerde bazı farklılıklar olmaktadır. Bu yazıda kademeye göre yapılacak iş ve işlemler ve bu işlemler ile ilgili belgeler yer almaktadır.

1.Dönem Sonu yapılması gereken iş ve işlemler ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazımız alt başlıklarında okul türüne göre yapılması gereken işlemlere ulaşabilirsiniz.

İlkokul Yıl Sonu İş ve İşlemleri

İlkokullarda yapılması gereken yıl sonu iş ve işlemleri :

1- Ders, Ders ve etkinliklere katılım Notları,
Öğrenci Ürün dosyası ile Sınav tarihlerinin eksiksiz olarak e-Okula işlenmesi

2-4. Sınıf Dersleri için ders ve etkinliklere katılım notlarının verilmesi

3- E-okul karne bilgileri öğretmen görüşü bölümünün doldurulması(kurum işlemleri- not işlemleri karne bilgileri öğretmen görüşü adımları ile açılabilir)(buraya tıklayarak örneklere ulaşabilirsiniz.)

ilkokul yıl sonu iş ve işlemleri

4- Sınıf Rehber Öğretmeni tarafından öğrencilere davranış notlarının girilmesi(kurum işlemleri- not işlemleri davranış notları adımları ile açılabilir)

5- Sınıf Rehber Öğretmeni Tarafından sınıf kitaplığı oluşturulması ve öğrencilerin okumuş olduğu kitapların girilmesi (kurum işlemleri- okuduğu kitaplar sınıf kitaplığı oluşturma seçeneği ile kitaplık oluşturulabilir aynı adımlar ile öğrenci kitap bilgileri seçeneği ile öğrencinin okuduğu kitaplar seçilebilir)

6- Sınıf Rehber Öğretmeni tarafından sosyal etkinlikler bölümünün TAMAMLANDI olarak işaretlenmesi (Eokul kurum işlemleri, sosyal etkinlikler adımları yolu ile yapılabilir)

7- 1.,2. ve 3. Sınıf dersleri için kazanım değerlendirme ölçekleri ile 4. Sınıf ders ve etkinliklerine katılım ölçeklerinin idareye teslim edilmesi

8- Ders notu ve davranış notu fişleri imzalanmalıdır.

9- Dönem içinde teslim edilmesi gerekli Veli , Zümre, Kulüp Toplantı tutanakları ve Belirli gün ve hafta evraklarından eksiklik olanlarının teslim edilmesi

10- Ders Kesim Raporları hazırlanıp bir nüshasının okul idaresine teslim edilmesi

11- Haziran ayı dahil tüm aylara ait rehberlik ve kulüp evraklarının teslimi

12- Yazılı kağıtlarının paketlenerek idareye teslim edilmesi

13- Ders ve davranış not fişlerinin imzalanması

14- Ana sınıfı öğretmenleri tarafından anaokulu gelişim raporu düzenlenmeli

15- İftihar belgesi alacak öğrencilerin bildirilmesi

Ortaokul Yıl Sonu İş ve İşlemleri

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında yapılması gereken yıl sonu iş ve işlemleri :

1- Ders notu, proje notu, ve ders etkinliklerine katılım notlarının eokul sistemine girilmesi(e-okul kurum işlemleri not işlemleri hızlı not girişi adımları takip edilerek not girişleri yapılabilir)

2- Öğrencilere davranış notlarının sınıf rehber öğretmeni tarafından girilmesi (kurum işlemleri- not işlemleri davranış notları adımları ile açılabilir)

3- Sınıf Rehber Öğretmeninin sınıf kitaplığını oluşturulması ve öğrencilerin okumuş olduğu kitapların girmesi (kurum işlemleri- okuduğu kitaplar sınıf kitaplığı oluşturma seçeneği ile kitaplık oluşturulabilir aynı adımlar ile öğrenci kitap bilgileri seçeneği ile öğrencinin okuduğu kitaplar seçilebilir)

Ortaokul Yıl Sonu İş ve İşlemleri

4- Sosyal etkinlikler bölümünü sınıf öğretmeni TAMAMLANDI olarak işaretlenmesi gereklidir. (Eokul kurum işlemleri, sosyal etkinlikler adımları yolu ile yapılabilir)

5-Karne bilgileri öğretmen görüşü bölümü sınıf rehber öğretmeni tarafından doldurulması(kurum işlemleri- not işlemleri ardından karne bilgileri öğretmen görüşü yolu izlenerek girilebilir)(buraya tıklayarak örneklere ulaşabilirsiniz.)

6- Sınava girmeyen öğrencilerin sınav notuna G girilmeli sürekli devamsız öğrencilerin not, davranış notu karne görüşü gibi tüm bölümler boş bırakılmalı kesinlikle herhangi bir bilgi girişi yapılmamalıdır.

7- Varsa eksik belirli gün ve haftalar raporlarının idareye teslim edilmesi

8- Kulüp ve rehberlik evraklarında eksiklik varsa idareye teslim edilmelidir.

9- Her ders için ayrı ayrı olacak şekilde ders kesim raporlarının hazırlanarak imzalı bir şekilde okul idaresine teslim edilmelidir.

10- Sınav kağıtlarının katlanarak, paketlenerek idareye teslim edilmesi gerekmektedir.

Öğretmen Kimlik kartı çıkarma ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın

Lise 2. Dönem Sonu İş ve İşlemleri

Lise, meslek lisesi ve ve imam hatip liselerinde yapılması gereken yıl sonu iş ve işlemleri :

1- Sürekli devamsız olmayan her öğrencinin ders notu, performans notu ve proje notunun eksiksiz olarak eokul sistemine girilmesi.

2- Rehberlik çalışmaları yıl sonu raporu hazırlanarak idareye teslim edilmelidir.

3- Ders kesim raporları her ders için ayrı doldurulup imzalanarak idareye teslim edilmelidir.

4- Öğretmen puan çizelgeleri kontrol edilerek imzalanmalıdır.

5- E- Okul sistemine karne görüşlerini girilmelidir.(buraya tıklayarak örneklere ulaşabilirsiniz.)

6- Öğrencilerin okuduğu kitap bilgileri sisteme işlenmelidir.

7- Onur kurulu onur belgesi alacak öğrenci listelerini idareye teslim etmeli

8- Sınav evrakları katlanarak paketlenerek okul idaresine teslim etmelidir.

9- Dönem içinde yapılan toplantılara(Veli, Zümre, ŞÖK ) ait eksik tutanaklar teslim edilmelidir.

10- Rehberlik faaliyetleri, kulüp faaliyetleri, belirli gün hafta raporları varsa kurul komisyonlar ile ilgili varsa eksik evraklar idareye teslim edilmelidir.

Ayrıca sene sonunda öğretmenler sınıf defterlerinde, nöbet defterinde ve kurs defterinde eksiklikleri varsa tamamlanmalıdır. Ayrıca danışman öğretmenler aday öğretmenleri ile ilgili eksikliklerini de tamamlamalıdır. Sene sonu mesleki çalışmaları ile ilgili evraklara sitemizden ulaşabilirsiniz. Bazı okullar öğretmenlerden yaz tatilini geçirecekleri adres bilgisi ve telefon bilgisi de talep etmektedir. Öğretmenlere zimmetlenen eşyalar sene sonunda özellikle yer değiştirecek öğretmenler tarafından idareye geri teslim edilmelidir.

MEB yıllık izin kullanma işlemleri için tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu