Aday Öğretmen
Trend

Aday Öğretmen Dosyası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler 2023 Sistemi

Devlet memurluğuna başlayan tüm memurlarda olduğu gibi öğretmenlerde de ilk yıl adaylık süreci olmaktadır. Aday öğretmenlerin normal öğretmenlerden farklı olarak yapması gereken bir takım işlemler olmakla birlikte bu işlerin başında aday öğretmen dosyası hazırlama gelmektedir. Aday öğretmen dosyası ile öğretmen dosyası genellikle birbirine karıştırılmakta olup aday öğretmen dosyasına sadece adaylık ile ilgili belgeler konulmalı, öğretmen dosyasına ise tüm öğretmenlerin hazırlaması gereken evraklar konulmalıdır.

Öğretmen dosyası hazırlama ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Aday öğretmen dosyası ile ilgili öğretmen yetiştirme müdürlüğünün kılavuzuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

ADINIZA VE SİZİN BİLGİLERİNİZE DÜZENLENMİŞ ADAY ÖĞRETMEN FORMLARI İÇİN TIKLAYIN.

Aday Öğretmen Dosyasında Bulunması Gerekenler

Yeni sistem (12 Mayıs 2022 Tarihinden sonra göreve başlayanlar) aday öğretmen dosyasının içine konulması gerekenler sırasıyla:(Kapak, yetiştirme programı, formlar ve hizmet içi eğitim sertifikaları şeklindedir.)

Kapak: Kapak örneklerini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
Aday Öğretmen Yetiştirme Programı: Hazırlanan formlar bu kılavuza göre yapılmalıdır.

Aday Öğretmen Yetiştirme Kılavuzunu alttaki bağlantı ile indirebilirsiniz.
Aday Öğretmen Yetiştirme Programı İndir

Aday Öğretmen Formları: 5 Adet Form 1, 3 Adet Form 5, 1 Adet Form 6, 1 Adet Form 7, 5 Adet Form 8, 1 Adet Form 12 olarak hazırlanmalıdır. Form 2,3,4,9,10,11 ise Özel eğitim ve rehberlik öğretmenleri tarafından hazırlanmalıdır.

Form örneklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Hizmet İçi Eğitim ve Uyum Eğitimi Sertifikalarınız: Aday Öğretmenler yetiştirme sürecinde belirtilen hizmet içi eğitim kurs ve seminerlerini almalı sonrasında ise Mebbis üzerinden çıktı alarak dosyaya eklemelidir.
Hizmet içi başvurusu yapma ve sertifikanın çıktısını alma konulu yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

aday öğretmen dosyası içeriği

 

Aday öğretmen dosyası için mavi arşiv klasörü ve 10 adet poşet dosya satın alınmalıdır. Hazırlanan tüm belgeler sırasıyla tek tek poşet dosyaya konulmalı ve poşet dosyalar klasörün içine konulmalıdır. Dosya 1 adet hazırlanmalı ve sürecin sonunda okul idaresine teslim edilmelidir.

aday öğretmen dosyası hazırlama

Aday Öğretmen Formları Nasıl Hazırlanır

Aday öğretmen dosyası hazırlanırken en önemli içerik olan aday öğretmen formları 12 Mayıs 2022 de değişen yeni sistemle birlikte 12 form olarak değişmiştir.

Form 1: Aday Öğretmenin danışman öğretmenin dersini izleyerek hazırlaması gereken form

Form 5: Aday öğretmenin kılavuzda belirtilen kurumları gözlemleyerek hazırlaması gereken form.

Form 6: Aday öğretmenin kurul komisyon gözlem formu

Form 7: Aday öğretmen veli toplantısı gözlem formu

Form 8: Danışman öğretmenin aday öğretmenin dersini gözlemleyerek hazırlaması gereken form

Form 12: Danışman öğretmen, müdür, ve komisyon başkanı tarafından hazırlanan form

 

Mebbise formları girmek zorunlu mu?

MEBBİS sistemine formları girmek zorunludur fakat formların çıktısını mebbisten almak zorunlu değildir. Yukarıda eklediğimiz form 1 de çıktı olarak aday öğretmen dosyasına eklenebilir.

Formlar Mebbise ne zamana kadar girilmeli?

Normal şartlarda formlar hazırlandığı tarihte sisteme girilmelidir fakat bugüne kadar sistemin kapandığı olmamıştır. Geçmişe dönük form girişi yapılabilmiştir.

 

Aday Öğretmen Dosyası hazırlanırken ne tür dosya kullanılmalıdır?
Bu konuda yönetmeliklerde bir bilgi bulunmazken yıllardır süregelen bir alışkanlık olarak arşiv klasörü kullanılmaktadır. Renk farketmemekte olup genelde mavi tercih edilir. Ayrıca arşiv klasörünün dar ve geniş olarak iki seçeneği vardır. Sayfa sayısı 50 civarı olacağı için adaylık dosyasında dar klasör işinizi görecektir. Bu klasörün resmi alttaki gibidir.

adaylık dosyası

Aday öğretmen dosyasında kitap ve film formları olmalı mıdır?

Kitap ve Film Formları  gelen yenisistemle kaldırılmıştır. Adaylık dosyasına kitap ve film formları eklenmez ama formlara mesleki gelişim amaçlı diğer faaliyetler kısmına kitap, film yazılabilir.

Okulum değişirse formları baştan mı hazırlamam gerekir?

Hayır daha önceden hazırladığınız haftalar geçerlidir. Önemli olan form sayısının tam olmasıdır.

Değerlendirme tarihinde formlarım tamamlanmış olmalı mı?

Değerlendirme yapılırken dosya kullanılmaktadır fakat dosyanın tamamlanmış olmasına gerek yoktur. Dosya tamamlanmasa da değerlendirme yapılabilir.

 

Aday öğretmen dosyası kaç tane hazırlanır?

Aday öğretmen dosyası bir adet hazırlanması yeterlidir.

Aday öğretmen dosyası idarede mi kalır?

Aday öğretmen dosyası süreç sonuna kadar aday öğretmende kalır. Sene sonunda arşive konmak üzere okul idaresine teslim edilir.

 

Aday öğretmen dosyasına kanun ve yönetmelikler konulmalı mıdır?

Adaylık dosyasında sadece adaylık ile ilgili evraklar olması gerektiği için bu evraklar dosyaya eklenmez. Bu evraklar tüm öğretmenleri ilgilendirdiği için öğretmen dosyasına konması gereklidir. Aynı durum 2023 Eğitim vizyonu için geçerlidir.

Aday öğretmen dosyası ve adaylık formları ile ilgili soru ve sorunlarınızı yazımızın altındaki yorum bölümü ile bize iletebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

    1. Formlar 30 hafta olması gerekiyor hocam rapor izin tatil vb durumlar olurda saatler eksik kalırsa ekleme yapabilirsiniz

  1. aday dosyasında 30 haftalık formlar harici neler olmalıdır? Öğretmen dosyası içeriğini ayrı mı dosyalamamız gerekiyor?

  2. Hocam ara tatil, kar tatiline denk gelen formlar direk boş mu bırakılmalı yoksa ara tatil diye yazılmalı mı? Sisteme boş girmek istemiyorum.

  3. Aday öğretmen dosyasında bayrak, istiklâl marşı ve Atatürk resmi olmalı mı öğretmen dosyasına koymuştum onları ama farklı sitelerde aynı içerik aday öğretmen dosyası içinde yazılıyor kafam çok karıştı?

  4. Sistem 05.09 ile başlatıyor ama göreve başlama tarihim bir hafta sonra. Göreve başladığım tarihten mi başlamam gerekiyor? Ayrıca Cuma günü göreve başlama tarihim. Nasıl yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu