Sınav Görevleri

Sınav Görevi Nasıl İstenir? MEB, ÖSYM, AÖF, ATA 2022

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan personeller yapılan sınavlarda ücret karşılığında görev alabilmektedir. Mesai saatleri dışında yapılan bu sınavlarda görev alan öğretmenlere belirli ücret ödenmektedir. Genellikle yeni atanan öğretmenlere sınav görevi nasıl istenir araştırması yapmaktadır. Görev alınacak sınavlar ise MEB, ÖSYM, Anadolu Üniversitesi ve ATATÜRK üniversitesi olarak 4 grupta incelenir.

ÖSYM Sınav Görevi Nasıl İstenir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin kısaltılması olan ÖSYM tarafından her yıl birçok sınav yapılmaktadır. Peki bu sınavlarda sınav görevi nasıl istenir? ÖSYM sınavlarında görev alabilmek için öncelikle Görevli İşlemleri Sistemine yani GİS’ eklenmeniz gerekmektedir. Eğer sistemde adınız yoksa okul idaresine başvurarak sisteme eklenmeyi talep edebilirsiniz.

https://mebbilgi.com/osymye-ogretmen-ekleme-osym-gis-personel-ekleme/

Sisteme isminiz eklendikten sonra veya ekliyse ÖSYM GİS’e size verilen şifre ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yapıldıktan sonra sol menüden görev tercihleri bölümüne tıklamalısınız. Ardından görev talebinde bulunabileceğiniz sınavlar karşınıza gelecektir. İlgili sınava tıkladığınızda resimdeki ekranın karşınıza gelmesi gerekmektedir.

sınav görevi nası istenir

Karşınıza gelen ekrandan ilk olarak Görev tipini( başkan, gözetmen, cihaz görevlisi) seçmelisiniz. Sonrasında görev almak istediğiniz binaları seçip kaydet ve e-posta adresime gönder butonuna tıklamalısınız. Sistemde bulunan IBAN numarasına ücretiniz yatacağı için bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

MEB Sınav Görevi Nasıl İstenir?

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Ortaokulu, Lisesi, Liseye Geçiş Sınavı, Bursluluk sınavı gibi bir çok sınav düzenlemektedir. Peki MEB sınav görevi nasıl istenir?

Sınavlara görev isteyebilmek için MEBBİS sistemine kişisel şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. Sol menüden sınav işlemleri modülüne girilmeli sonrasında Sınav Görevi İstekleri butonuna tıklanmalıdır.

sınav görevi isteme

Gelen ekrandan istediğiniz sınavları seçerek kaydet butonuna tıklayarak sınav görevi isteyebilirsiniz. MEB Sınavlarının ücretleri ek ders ile birlikte yatırılmaktadır.

AÖF Sınav Görevi İsteme

Açık Öğretim fakültesi olarak Anadolu Üniversitesi ve ATA Üniversitesi Türkiye’nin pek çok ilinde sınav düzenlemektedir. ATA Üniversitesinde sınav görevi yapmak için kendinizi sisteme ekletmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için görev yeri belgeniz ile birlikte ATATÜRK Üniversitesi İl Sorumlusuna başvurmanız gerekmektedir. Kaydınız yapıldıktan sonra alacağınız şifre ile ATA GİS sistemi üzerinden sınav görevi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde sınav görevi isteyebilmek için AÖFGİS sisteminde kayıtlı olmanız gerekmektedir. Bu işlem için okul idarenize başvurabilirsiniz.

https://mebbilgi.com/aof-gis-ogretmen-ekleme-anadolu-universitesi-gorevli-ekleme/

Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra AÖF GİS sitemine aldığınız şifre ile giriş yapmalısınız. Karşınıza gelen ekrandan görev talebi butonuna tıklayarak sınav görevi isteyebilirsiniz. Sistemde bulunan IBAN bilginizin doğru olduğundan emin olmanız faydanıza olacaktır. Sınavlara gitmeden sınav uygulama yönergelerini okumanızı tavsiye ederiz.

Güncel Sınav Görevleri İçin Tıklayın.

64 Yorum

 1. Bir an bulamayacağım diye baya korktum yapmayı çok istediğim bişey ve baya aydınlandım sağol admin

 2. Meb ile ilgili güzel bilgiler paylaştığınız için teşekkürler her gün sitenizi ziyaret ediyorum

 3. Ösym 2019 yılında Ankara’da kaç sınav yapmıştır? Bu sınavlarda görev alan toplam öğretmen sayısı kaçtır? 4 ve daha fazla görev alan öğretmen var mı? Görev isteyen öğretmenler hangi kıstaslara göre görevlendiriliyor?

 4. Bende eğitim çalışanıyım .Memur olarak çalışıyorum .Öğretmenlerde 657 tabi bende 657 tabiyim .öğretmenlere sınav varda bizim gibi memurlara niye yok bu haksızlık değilmi .Adaletsizliği hiç razı değilim.

  1. Öğretmenlerde 657ye tabi sizde tabisiniz girip ders anlatmayı deneyin hocam 55 kişilik sınıfa önce

 5. Devleet memurları Ösym sınavında niye görev verilmiyor haksızlık bu .Bu Milli Eğitim camiasında sadece öğretmenler mi var .

 6. Merhabalar mebbis den sınav gözetmeni kaydı yaptım. Sınav çıktı fakat görev kartında resmim yok yeni atandım diye olabilir. Sıkıntı olur mu?

 7. idareci olarak AÖFGİS ten yeni haberdar oluyorum. Görev almak isteyen öğretmenimi nasıl ekleyebilirim.?

   1. merhabalar.daha dün bir öğretmenim sınavda gözetmendi ben de salon başkanı ve üzgünüm sınav görevi alan ücretli öğretmenler var.

 8. Merhabalar üniversite 2.sinif öğrencisiyim Aöf sınavlarında gözetmen olarak görev yapmak istiyorum görev yapmam uygun mu

 9. Merhabalar Rehabilitasyon merkezinde öğretmen olarak görev yapıyorum. ÖSYM sınav görevi için kayıt oluşturdum ve görev aldım fakat Mebisten işlem yapamıyorum. ÖSYM şifremi kabul etmiyor kurumdan mebis şifresi istedim kurum yardımcı olamadı şifreni sen oluşturacaksın diye dönüt verdi ve ben bu noktada tıkandım. Nasıl şifre oluşturabilirim, bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Saygılar.

 10. merhaba. sözleşmeli aday öğretmenler meb sınavlarına başvuramıyormuş hatta bu konuda yönetmelik olduğu söyleniyor fakat mebbisten başvuru yapabiliyoruz sistem buna izin veriyor. konu hakkında kesin bilginiz var mı? internetten sağlıklı bilgi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

  1. başvurması önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Fakat aday öğretmenlerin yapacağı bir hatada cezanın boyutu daha fazla olabileceği için tecrübeli öğretmenler tercih edilmektedir.

 11. Meehabalar açık öğretim Sınav başvurusu yaptım acil işim çıktı iptal etmek istiyorum nasıl yapabilirim acaba?

 12. Memurlar önce girip 55 kişilik sınıfa ders anlatsın diyen site editörü bu cevabı sana veriyorum. Ben sınavlarda görev alıyor görevimi de layıkı ile yapıyorum. MEB ve Üniversite idari personelleride üniversite eğitimi almış kişilerdir. Bu personeller arasında çok çeşitli kadrolarda doktora düzeyinde eğitim almış kişilerde bulunmaktadır. Konumuz meslek yarıştırmak değil burada sınav esnasında kimse 55 kişilik sınıfa ders anlatmıyor bunu sende biliyorsun. Sınav yönergesi zaten belli bu yönerge çerçevesinde soru kitapçığı dağıtıp bitiminde evrak poşetlemek ya da gözetmenlik yapmak arasında 55 kişilik sınıfta ders anlatmak arasında nasıl bir bağ kurdun merak ediyorum?

  1. Sınav yapmada en yetkin kurum ÖSYM, ülkenin eğitiminden sorumlu kurum MEB sınav görevini öğretmene veriyor. Siz memurlarda alsın diyorsunuz acaba neden böyle bir karar verilmiş. Neden öğretmenler seçilmiş. Siz kişisel düşünürken sınav yapan kurumlar sınavın güvenliğini düşünmüş olabilir mi?

 13. mesela Polatlıda Araştırma görevlisiysem , Ankarada gözetmen olamaz mıyım olursam da nasıl bi yol izlemeliyim?

 14. Mrb Mebbiste sınav isteğinde bulunabilirsiniz deniliyor ama kaydet butonu aktif değil ne yapmam gerekiyor.

 15. ÖSYM gis te şuan aktif olan 06.04.2021 son gün olan yds/1 sınavı başvurusu da yapamıyorum.ilginize teşekkürler

 16. Merhaba Mebe bağlı özel okullarda çalışanlar,rehabilitasyon merkezinde çalışanlar görev alabiliyor mu acaba. Görevli işlemleri sisteminden tercih yapabiliyorum ama mebbis olmadığı icin oradan giriş yapamiyorum. Emin olmak istedim yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 17. Merhaba Mebe bağlı özel okullarda çalışanlar,rehabilitasyon merkezinde çalışanlar görev alabiliyor mu acaba. Görevli işlemleri sisteminden tercih yapabiliyorum ama mebbis olmadığı icin oradan giriş yapamiyorum. Emin olmak istedim yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 18. Merhaba, okulumun bulunduğu ilçenin dışında, başka ilçede görev alabilir miyim? Aynı il içerisinde. Görev isteyecektim(DGS’ye) ama uygun sınav merkezi bulunamadı diyor.

 19. Adana’nın İmamoğlu ilçesinde öğretmenim. Bizim ilçede AÖF sınavı yok. Kozan’da var. Oraya başvuru yapabilir miyim?

 20. Bu sene birkaç sınavda (LGS, Bursluluk vb.) gözetmen oldum. Ancak banka hesabıma yalnızca birisi (e-sınav) yattı. Diğerleri ek ders olarak otomatik mi yatıyor? Yoksa bunu müdür yardımcısına ben iletip mi ek derse işletiyorum? Teşekkürler.

 21. ATA’dan nasıl görev isteneceğini yazmamışsınız ki. Görev aldıktan sonra yapılacağı yazmışsınız. Peki o görevi nasıl alıcaz? Nereden talep edeceğiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu