İdari İşler

Aday Öğretmen Askerlik Tecili ve Evrakları 22

Aday öğretmen askerlik tecili, öğretmen olarak göreve başlayan henüz adaylığı kalkmamış ve göreve başlamadan askerlik görevini yerine getirmemiş kişileri ilgilendiren önemli bir konudur. Henüz adaylığı kalkmamış ve sözleşmeli olarak öğretmenlik yapan aday öğretmenlere askerliklerini erteleyebilmeleri için hak tanınmıştır. Bunun yanında aday öğretmenlerin askerlikleri sebebi ile sözleşmeleri feshedilerek askerliğin tamamlanmasından sonra yeniden görevlerine dönebilirler.

Aday Öğretmen Askerlik Tecil İşlemleri

Aday öğretmen olarak görev yapan öğretmenlere  iki seçenek sunulmaktadır. Adaylar dilerlerse aday öğretmen olarak aday öğretmen askerlik tecili işlemi yapabilir, dilerlerse de askerlik görevlerini tamamlamak için sözleşmelerini feshettirebilirler. Askerlik görevini yerine getiren adaylar döndüklerinde tekrardan eski görevlerine dönebilirler.

2015 yılına kadar sadece kadrolu olan memurlar doğum izni gibi bazı izinleri kullandıktan sonra geri dönebiliyorken, bu tarihten sonra sözleşmeli olarak öğretmenlik yapanlar da askerliğini tamamladıktan sonra en az 30 gün içinde sözleşmelerini devam ettirebilmektedirler.

Aday Öğretmen Askerliğini Ne Kadar Süre Tecil Edebilir?

Aday öğretmenler görevleri sebebi ile askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Aday öğretmen askerlik tecili yapmak isteyen pek çok kişi askerliklerini ne kadar süre tecil ettirebileceklerini merak etmektedir. Askerliklerini tecil ettirmek isteyen aday öğretmenlerin yazılı olarak dilekçeyi okula ya da milli eğitim müdürlüğüne vermeleri gerekir. Aday öğretmenler askerliklerini en fazla 1 yıl süre ile tecil ettirebilmektedirler.  İsteyen adaylar askerlik görevlerini yaparak döndüklerinde sözleşmelerini tekrar devam ettirebilirler.

Askerlik celbi gelen aday öğretmenlerin vakit kaybetmeden bağlı bulunmuş oldukları Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe vermeleri gerekir.

Aday Öğretmen Askerlik Tecil Evrakları

Askerlik yükümlüsü olan aday öğretmenler aday öğretmen askerlik tecili için bazı evrakları teslim etmek durumundadırlar.

  • Aday Öğretmen Askerlik Tecil Formu (Bu belgeyi milli eğitim müdürlükleri kendisi de doldurabilir) Ek A belgesi de kullanılabilir.

Askerlik Tecil Formu İndir

  • 2 adet Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • 2 adet Yüksek Öğrenim Belgesi. Geçici mezuniyet belgesi, geçici diploma da olabilir.
  • 2 adet askerlik şubesinden alınacak olan Askerlik Durum Belgesi fotokopisi.
  • Okul Müdürlüğü gerekli bütün belgeleri onaylayarak 2 adet üst yazı hazırlar ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ekleri ile birlikte gönderir.
  • İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de yeni bir üst yazı ve eklerle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderir. Bakanlık onayının gelmesinin ardından ilgili kurum veya müdür onayı tebliğ ederek süreç tamamlanmış olur. Aday öğretmen askerlik tecili işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra aday öğretmen sözleşme süresinde askerliğini tecil edebilecektir. Bu işlem için evrakların zamanında ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir aday öğretmen formları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu