Kapat
aday öğretmen dosyası
Aday Öğretmen 38.070 8

Aday Öğretmen Dosyası Hakkında Tüm Bilgiler

ADAY ÖĞRETMEN FORMLARINI ADINIZA DÜZENLEYEREK ADRESİNİZE GÖNDERMEMİZİ İSTERSENİZ BİZE BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul yada kurumlara ilk atama yoluyla atanan öğretmenler aday öğretmen olarak göreve başlamaktadır. Aday öğretmenlerin göreve başladıktan sonra bazı evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bu yazımızda aday öğretmenleri en fazla zorlayan aday öğretmen dosyası hakkında bilgi vereceğiz. Aday öğretmenler atandığında okul idaresi tarafından kendilerine danışman öğretmen ve müdür ataması yapılarak bu atamalar tebliğ edilmelidir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

ADAY ÖĞRETMEN DOSYASI İLE İLGİLİ SORMAK İSTEDİKLERİNİZİ YORUM OLARAK YAZININ ALTINDAN SORABİLİRSİNİZ.

Aday Öğretmen Dosyası İçinde Olması Gerekenler

Aday öğretmen dosyası içerisinde adaylık sürecinde hazırlanması gereken formlar bulunmalıdır. Bu formlar:
Form 1: Aday Öğretmen Çalışma Programı
Form 2: Aday Öğretmen Haftalık Faaliyet Raporu
Form 3: Aday Öğretmen Ders İzleme Formu
Form 4a: Aday Öğretmen Ders İçi Uygulama Gözlem Formu
Form:4b Öğretmenlik Uygulaması Ders İçi Gözlem Genel Değerlendirme Formu  
Form 5: Kitap Değerlendirme Formu
Form 6: Film İzleme/Değerlendirme Formu
Form 7: Okul Dışı Faaliyetler Değerlendirme Formu

Formların dosyada bulunma sayıları:

Form 1: Her hafta (27 Hafta)
Form 2: Her hafta (27 Hafta)
Form 3: Her hafta 27 Hafta)
Form 4a: Her hafta27 Hafta)
Form:4b: 27 Haftanın bitiminde genel değerlendirme amaçlı 1 adet
Form 5: 4 Haftada bir kitap okunarak form doldurulmalıdır.
Form 6: 2 Haftada bir film izlenerek form doldurulmalıdır.
Form 7: Toplamda 90 saat okul dışı etkinlik yapılmalıdır. Genelde 15 hafta haftada 6 Saat olarak yapılır.

ADAY ÖĞRETMEN FORMLARINI ADINIZA DÜZENLEYEREK ADRESİNİZE GÖNDERMEMİZİ İSTERSENİZ BİZE BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.

Aday Öğretmen Formlarının İçeriği

Aday öğretmen dosyası içerisinde olması gereken formlar Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (ÖYGM) tarafından yayınlanan yetiştirme programı tarafından belirlenmiştir. Bu programda yayınlanan etkinlikler saatlerine göre yapılarak belirtilen formlara işlenmelidir. Yapılması gereken etkinlikler ve saatleri:

aday öğretmen dosyası

Yazımızın devamında formların nasıl doldurulacağından bahsederek form örneklerini paylaşacağız.

Form 1 Aday Öğretmen Çalışma Programı

Aday öğretmen dosyası içerisinde hazırlanması gereken ilk form olan Form 1 yani çalışma programı aday öğretmen, danışman ve okul müdürü ile birlikte aday öğretmenin bir sonraki hafta yapması gereken çalışmaları planlaması amacıyla hazırlanmıştır. Form 1 e aday öğretmen hangi gün kaç saat hangi çalışmayı yapacaksa yazılmalıdır ve bu plan aday öğretmen tarafından ilgili haftada uygulanmalıdır. Form 1 e yazılabilecek etkinlikler:

Ders ile ilgili faaliyetler
Ders İzleme (Aday öğretmenin diğer öğretmenleri izlemesi)
Ders içi uygulama (Aday öğretmenin girdiği dersler ve bu dersler içinde danışman öğretmenin aday öğretmeni izlemesi)
Okul İçi Gözlem
Okul Dışı Etkinlik
bu etkinliklerden ilgili haftada yapılması gerekenler altta bulunan örnekteki gibi hazırlanarak danışman öğretmen ve okul müdürü tarafından imzalanması gerekir. Form 1 boş ve dolu örneklerini aşağıdaki bağlantı yardımı ile indirebilirsiniz.

Form 2 Aday Öğretmen Haftalık Faaliyet Raporu

Aday öğretmen dosyası içinde bulunan ikinci ve en önemli formlardan olan Form 2 Form 1 de planlanan çalışmaların uygulanma durumunu belirtilmesi için hazırlanmıştır. Kısaca Form 1 planlama Form 2 uygulama formudur. Bu formda aday öğretmen ilgili haftada Form 1 de belirtilen faaliyetleri uygulayarak gün ve saat belirtilerek yazılmalıdır. Form 2 danışman öğretmen ve aday öğretmen tarafından imzalanarak dosyalanmalıdır. Form 2 örneklerini alttaki bağlantı yardımı ile indirebilirsiniz.

Form 3 Aday Öğretmen Dosyası Ders İzleme Formu

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu kılavuza göre aday öğretmenler önce danışman öğretmenini sonra kendi branşındaki diğer öğretmenleri sonra okuldaki diğer öğretmenleri izleyerek Form 3 ü doldurması gerekmektedir. Ders izleme haftada 2 saat olmak üzere 27 hafta boyunca yapılmalı ve toplamda 54 saat olmalıdır. Form 3 sadece aday öğretmen tarafından dosyalanarak aday öğretmen dosyası içine yerleştirilmelidir.

Form 4 Danışman Öğretmenin Aday Öğretmenleri Değerlendirdiği Formlar

Aday öğretmen dosyası içerisine konulması gereken Form 4a ve Form 4b formlarında danışman öğretmen aday öğretmeni değerlendirmektedir. Form 4a Aday Öğretmen Ders İçi Uygulama Gözlem Formu her hafta danışman öğretmen tarafından doldurulmalı ve 27 hafta boyunca devam edilmelidir. Form 4a da danışman öğretmen aday öğretmeni işbaşında yani sınıfta ders anlatırken değerlendirmekte ve elde ettiği verileri forma işlemektedir. Form 4b Öğretmenlik Uygulaması Ders İçi Gözlem Genel Değerlendirme Formu ise 27 haftanın sonunda danışman öğretmen tarafından aday öğretmeni genel değerlendirme amaçlı hazırlanmıştır. Form 4b sadece bir kere hazırlanmalıdır. Alttaki bağlantılar yardımıyla iki formun boş ve dolu halini indirebilirsiniz.

Form 5 Kitap Değerlendirme Formu

ÖYGM’nin yayınladığı plana göre aday öğretmenler 4 haftada bir kitap okumalıdır. Formların 27 Hafta süreceği düşünülürse 6 veya 7 adet kitap okunmalıdır. Okunacak kitaplar bakanlık tarafından belirlenmiş olup okunacak kitaplar bu listeden seçilmelidir. Form 5 kitap okunduktan sonra öğretmen gözünden değerlendirilmeli ve mesleki/ kişisel gelişime olan katkılarını forma işlemelidir. Form 5 sadece aday öğretmen tarafından imzalanarak aday öğretmen dosyası içerisine konulmalıdır. Aşağıdaki bağlantılar yardımı ile okunacak kitap listesine örnek forma ve boş forma ulaşabilirsiniz.

Form 6 Film İzleme/Değerlendirme Formu

ÖYGM’nin yayınladığı yönergeye göre aday öğretmenler 2 haftada bir film izlemelidir. Formların 27 Hafta sürdüğü için 13 veya 14 adet film izlenmelidir. İzlenecek filmler bakanlık tarafından belirlenmiş olup izlenecek filmler bu listeden seçilmelidir. Form 6 film izlendikten sonra öğretmen gözünden değerlendirilmeli ve mesleki/ kişisel gelişime olan katkılarını forma işlemelidir. Form 6 sadece aday öğretmen tarafından imzalanmalı ve aday öğretmen dosyası içerisine konulmalıdır. Aşağıdaki bağlantılar ile izlenecek film listesine örnek forma ve boş forma ulaşabilirsiniz.

aday öğretmenin izlemesi gereken filmler

Form 7 Okul Dışı Faaliyetler Değerlendirme Formu

Aday Öğretmenler adaylık süreci boyunca toplam 90 saat okul dışı etkinlik yapması gerekmektedir. Yapılacak etkinlikler milli eğitim müdürlükleri tarafından planlanabildiği gibi okul müdürlüğü tarafından da kılavuza göre planlanabilir. Okul dışı etkinlikler yapıldıktan sonra Form 7 hazırlanarak aday öğretmen dosyası içerisinde saklanmalıdır.

aday öğretmen okul dışı etkinlik
aday öğretmen form 7

Aday Öğretmen Dosyası- Dosyalama Nasıl Yapılmalı

Aday öğretmen dosyası hazırlamak için resmi olarak belirtilmese de birden fazla yöntem bulunmaktadır. Resmiyette sadece dosyanın olması gerektiği belirtilmektedir. Dosyalama yapılırken en sık kullanılan yöntem her hafta için bir poşet dosya açılarak poşet dosyanın içerisine her haftanın ilgili formunu koymaktır. Sonrasında hazırlanan formlar tarih sırasına göre mavi klasöre yerleştirilmelidir. İlk sayfa kapak sayfası olarak düzenlenmelidir.

Dosya hazırlarken uygulanabilecek diğer bir yöntem ise her hafta için bir mavi dosya açmak ve açılan mavi dosyanın içerisine her form için ayrı bir poşet dosya açmaktır. En son mavi dosyalar mavi klasörün içine konulmalıdır. Bu yöntem göze güzel görünse de hem zahmetli hem maliyetli olduğu için tavsiye edilmektedir. Diğer bir yöntem ise her form için bir poşet dosya açarak oluşturulan poşet dosyaları bir mavi klasöre koymaktır. 3 yöntemde daha önceden müfettiş kontrolünden geçmiş olup herhangi bir sıkıntı yaşanmamıştır. Önemli olan müfettiş denetiminde formlara rahatlıkla ulaşılabilmesidir. Aday öğretmen dosyasından 1 adet hazırlanması yeterli olsa da bazı okullar okul idaresinde ve aday öğretmende ayrı ayrı durmasını istediği için 2 adet olarak hazırlanabilir.

“Aday Öğretmen Dosyası Hakkında Tüm Bilgiler” üzerine 8 yorum

 1. Mustafa Turgut dedi ki:

  Form 4-a ve Form 4-b aday öğretmen dosyasının içerisine mi ayrı olarak mı konulmalı

  1. mebbilgi dedi ki:

   danışmanın ayrı bir dosyası varsa onun içerisine konulabilir aday öğretmen dosyasının içinde olmasında da sakınca yoktur.

 2. Ezgi dedi ki:

  Okul öncesi öğretmenlere uygun mu bu formlar ? Bizim diğer öğretmenlerden daha farklı bir sürecimiz olduğu için sormak istedim

 3. Metin dedi ki:

  Merhaba. Pandemiden dolayı OYGM müdürü Adnan BOYACI’dan açıklama gelecekmiş. Bilginiz var mı?

 4. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben kadromun olduğu okul dışında iki okula daha gorevlendirildim dosya doldururken sadece kadromun olduğu okulu mu baz alicam yoksa üç okulda da yaptığım dersleri yazacak miyim

  1. mebbilgi dedi ki:

   kadronuzun olduğu okul saatleri doldurmaya yeterli ise sadece kadronuzun olduğu okulu yazın hocam

 5. Şahin dedi ki:

  3 okulda görevliyim, kadromun bulunduğu okulda 6 saat dersim var. ders saaatimi tamamlayan iki okulun saatlerinin doldurmam yeterli olur mu ? Yoksa 3 okulu da doldurmam gerekir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.