DYK/ İYEP

İyep Öğrenci Değerlendirme Formları 2021

2016 yılının Haziran ayında pilot olarak başlayıp sonrasında tüm illerde başlatılan İYEP yani ilkokullarda yetiştirme programı ilkokul 3 ve 4. sınıflarda çeşitli nedenlerle kazanımları eksik kalan öğrencilerin eksiklerini tamamlaması için açılmaya başlanmıştır. Program bitiminde ise iyep öğrenci değerlendirme formları uygulanmaktadır. Bu formlar doldurularak okul tarafından il/ ilçe milli eğitim müdürlüklerinin temel eğitim şubelerine gönderilmelidir. Bu formlar hakkında bilgi ve formların doldurulmuş hallerini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

İYEP ile ilgili kılavuzu incelemek için tıklayın.

İyep Öğrenci Değerlendirme Formları Nasıl Doldurulmalı

İyep öğrenci değerlendirme formları iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde gözlem formunun doldurulduğu okulla ilgili bilgiler yer almaktadır. Formun doldurulmuş iki adet örneğini aşağıdaki bağlantı ile indirebilirsiniz

İyep öğrenci değerlendirme formları

Bu bölümde okulun bulunduğu il, ilçe ve okul adı İYEP kapsamında açılan şube sayısı, İYEP’ e katılan öğrenci sayısı, Programda görev alan öğretmen sayısı, Gözlem formunun uygulandığı şube sayısı ve bu kapsamda görevli öğretmen sayısı sorulmaktadır. İkinci bölüm ise gözlem formunun uygulanması ile ilgili sorular sorulmaktadır.

iyep gözlem formu

Bu bölümün 1. öncülünde öğretmenlerin uygulamaya ilişkin tutumları yazılmalıdır. Örnek olarak öğrencilere uygulamayı anlatma uygulamanın bir sınav olmadığını belirtme vb.

2. Öncülde öğrencilerin uygulamaya ilgili tutumlarına yer verilmiş olup bu kısıma örnek olarak öğrencilerin sınav olduğunu zannedip tedirgin olmaları, değerlendirme yapılacağını düşünmeleri vb. örnekler verilebilir.

3. Bölümde ise öğretmen ve öğrencilerden sonra yöneticilerin uygulama ile ilgili tutumları yer almaktadır. 4. Öncülde uygulanan formların formalara ilişkin tespitler yer almaktadır.

5. Öncülde uygulamanın yönergelere uygunluğuna yönelik tespitler vardır. Örneğin öğretmenler öğrencilere ipucu vermemesi gerekmektedir. 6. Öncülde ise varsa gözlemde yukarıda belirtilen tespitler dışında bulunan diğer tespitler belirtilmelidir.

İYEP Değerlendirme Formları


İyep öğrenci değerlendirme formları doldurulduktan sonra altına dolduran kişinin adı soyadı yazılarak formu talep eden ilçe veya il milli eğitim müdürlüğünün temel eğitim şube müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir. Ayrıca İYEP ile ilgili e okul değerlendirmelerinin de işlenmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili diğer yazıları sitemizden takip edebilirsiniz.

İYEP İle ilgili daha fazla içerik için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu