Mebbis- E-OkulPersonel İşleri

MEBBİS Fotoğraf Yükleme- Öğretmen Personel 1.Yöntem

MEBBİS fotoğraf yükleme işlemi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çalışan tüm personeller için yapılmalıdır. Eklenen fotoğraf mebbis üzerinden görünmekte ayrıca sınav görev belgesi ve diğer görev belgelerde görünmektedir. 2020 Yılından gelen yeni sistemde MEBBİS şifresi yerine bazı sistemlerde MEBBİS yüz tanıma ile giriş aktifleştirilmiştir. MEBBİS için yüklenecek fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve biometrik olmalıdır. MEBBİS fotoğraf ekleme işlemine başlamadan eklemek istediğiniz resmi taratıp bilgisayarınıza almanız gerekmektedir.

 

MEBBİS Fotoğraf Ekleme Adımları

MEBBİS fotoğraf yükleme işlemi için öncelikle mebbise kurumsal kullanıcı ile giriş yapılmalıdır. Sonrasında solda bulunan menüden Fotoğraf İşlemleri Modülü seçilmelidir.  Menüye giriş yaptığımızda listeleme işlemleri ve resim giriş işlemleri şeklinde iki seçenek karşımıza gelecektir. Listeleme işlemlerinde resmi olmayan öğretmenleri listeletebilir yada tüm öğretmenlerin listesini görebilirsiniz. Bir öğretmene resim ekleme yada resmini değiştirme için listele butonuna basıldıktan sonra listede öğretmenin yanında bulunan klasör simgesine tıklanmalıdır.

mebbis fotoğraf yükleme

Klasör resmi tıklandıktan sonra resimdeki ekran karşınıza gelecektir.

mebbis fotoğraf yükleme

İşleme devam etmek için öncelikle dosya seç butonuna basılmalıdır. Sonrasında istenilen resim seçilmelidir. Birkaç saniye geçtikten sonra resim yüklenecek ve ekrana yansıyacaktır. Solda bulunan bölümde hata yoksa sol üstte bulunan kaydet butonuna basarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Hata varsa fotoğrafı düzenledikten sonra tekrar aynı işlemleri yapmalısınız. Fotoğraf yüklenirken oluşabilecek hatalar ve çözüm yolları yazının altında anlatılacaktır. Ayrıca bir sorun yaşarsanız yorum bölümü ile bize sorabilirsiniz.

MEBBİS Fotoğraf Yükleme Hatası ve Çözüm Yolları

Mebbis fotoğraf yükleme yapılırken bazı kurallar vardır bu kurallara uymadan yapılan yüklemelerde sistem hata verecektir. Bu kurallar:

  • Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.(Resim değiştirme işleminde fotoğrafın eski resimle benzerliği kontrol edilir.)
  • Fotoğraf biyometrik olmalıdır.(Biyometrik olmayan fotoğraflar sistem tarafından kabul edilmez sistem kabul etsede yüz tanımada kullanılamaz.)
  • Fotoğraf .png veya .jpg formatlarında olmalı ayrıca 394 * 512 boyutunda olmalıdır. (Resminizi bu kurala uygun hale getirmek isterseniz e-okul resim ekleme için kullandığımız programı mebbis fotoğraf ekleme işlemi içinde kullanabilirsiniz. E-Okul Resim Yükleme Programı konulu yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)
  • Nesne bulunamadı uyarısı alıyorsanız başka bir resim denemelisiniz. Bu uyarı genelde açık ten rengi ve açık arka plan görseli olduğunda verilmektedir. Çekilen fotoğraf ile arka plan rengi birbirine yakın ise sistem yüzü tanımayabilir ve hata verir. Bu durumda resim düzenleme bilginiz varsa arka plan rengini değişebilir yada farklı bir resim kullanmalısınız.
  • Resim türü uygun değil uyarısı alırsanız resime tıklayarak birlikte aç paint seçeneğini seçebilir. Sonrasında farklı kaydet seçeneğini seçip .jpg dosya türü ile kaydedebilirsiniz.
  • Resim boyutu büyük uyarısı alırsanız resimi paint ile açıp yeniden boyutlandır programına tıklayabilir ve sonrasında yüzde olarak resmin boyutunu küçültüp büyütebilirsiniz.
  • Mebbis resimde tanımlanabilir yüz bulunmalıdır hatasında da resim arka planını değiştirerek veya farklı resim deneyerek yükleyebilirsiniz.
  • Bu işlemleri google chrome üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlemleri yapmanıza rağmen hata güzelmiyorsa chromeda sağ üstte bulunan 3 noktaya tıklayarak ayarlar seçeneği seçilmelidir. Sırasıyla gelişmiş ve sistem menülerine girilmelidir. Ardından kullanabilir olduğunda donanım hızlandır menüsü pasif hale getirilerek chrome kapatılıp açılmalı ve işlemler tekrar denenmelidir.

Mebbis resimde tanımlanabilir yüz bulunmalıdır

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu