Personel İşleri

Öğretmen İl Dışından Rapor Alabilir Mi? 657 DMK

Hafta sonu, bayram tatili veya resmi tatillerde şehir dışına çıkan öğretmen il dışından rapor alabilir mi? Şehir dışına çıkmasında herhangi bir sakınca bulunmayan süreçlerde şehir dışına çıkan öğretmenler normal şartlarda görev mahalli dışında rapor kullanmamalıdır. Rapor alsa da aldığı bu rapor hastalık iznine çevrilemez ve bu durum memura yazılı olarak bildirilir ve memurun ertesi gün görevinin başına dönmesi gerekir. Görevine dönmeyen memur hakkında 657 sayılı kanun gereğince ceza uygulanır.

İl dışından rapor almak isteyen memurlar yada öğretmenler için raporun hastalık iznine çevrilmesi için bazı şartlar ve istisnalar bulunmaktadır.

Öğretmen İl Dışından Rapor Alabilir Mi? Alınabilecek Raporlar

Öğretmen il dışından rapor alabilir mi sorusunun cevabı normal şartlarda hayırdır. Fakat bu durumun bazı istisnaları vardır. Bu durum Devlet Memurlarına verilecek rapor ve refakat iznine ilişkin yönetmeliğin 7. Maddesinin 6. Fıkrasında açıklanmaktadır. Raporun hastalık iznine çevrilmesi için raporun geçici görev ve kanuni izinlerin kullanılması veya durumun acil vaka olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen 3 durumda öğretmenler veya memurlar görev mahallinin dışından yani il dışından rapor alabilmektedir. Konu ile ilgili yönetmelik dışında iki farklı görüş yazısı da bulunmaktadır.

Devlet Personel Başkanlığının yayınlamış olduğu 19.03.2012 Tarih ve 4586 numaralı görüş yazısı aşağıdadır.

retmen il dışından rapor alabilir mi Öğretmen İl Dışından Rapor Alabilir Mi? 657 DMK

Devlet Memuruna Verilen Hastalık Raporu ve Refakatine İlişki Yönetmeliğin ilgili bölümü aşağıda yer almaktadır.

memur il dışından rapor alabilir mi

İlgili yönetmeliğin tamamına ulaşmak için tıklayın.

İl Dışından Nasıl Rapor Alınabilir?

İlgili yönetmelikte de belirtildiği gibi( öğretmen il dışından rapor alabilir mi? ) her memur gibi öğretmeninde il dışından rapor alabilmesi için durum aciliyet belirtmesi gerekmektedir. Memurların hafta sonu ve resmi tatillerde il dışına çıkmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat mesainin olduğu gün memur görev mahalinde yani çalıştığı ilde bulunması gerekmektedir. Rapor almak için mesaisinin olmadığı gün itibari ile hastanelerin acil servislerinden rapor alınabilir ve bu alınan rapor hastalık iznine çevrilebilir. Memurlar görev mahalinde bulunan herhangi bir hastaneden rapor alabilir. Bu durumun önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Eğer memurun sağlık dışında herhangi bir mazereti varsa rapor almak yerine mazeret izni kullanabilir. Mazeret izni alırken izni il dışında kullanılacağı belirtilmelidir. Mazeret izni ile ilgili içeriklere sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ayakta tedavi beyan belgesi

İlgili Konu: Meb yıllık izin ve mazeret izni işlemleri

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İl dışından rapor alıp alamayacağımız a dair güzel bir yazı yayınlamışsınız. Bazen izin alıp il dışına çıktığımızda veya tatilimiz deyken il dışındaysak eğer görev başına görebilmemiz için yola çıkmamız gerekiyor. yola çıkmadan önce eğer bir rahatsızlığınız varsa mecbur gittiğimiz yerde kalıyoruz. Böyle bir durumda da şehir dışında rapor almamız gerekebiliyor. İnternette bulabileceğim güncel bir kaynak oldu. Siteniz eğitmenler için çok kaliteli içerikler ve güncel haberler içeriyor. Buradan tüm site ekibinize teşekkürlerimi iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu