İdari İşlerİlkokulLiseMebbis- E-OkulOrtaokul

Dönem Sonu İşlemleri İlkokul Ortaokul Lise 2022

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin dönem 1. Dönem sonunda yapması gereken bazı dönem sonu işlemleri bulunmaktadır. Eğitim öğretim yılının 1. Dönem tamamlanmadan önce bu iş ve işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Yapılacak işler genel olarak ders işlemleri, e-okul işlemleri, öğrenci başarı işleri, devamsızlık işleri,  ve teslim edilecek evraklar ile ilgili işlemlerdir. Yapılacak bu işlemler çoğunlukla aynı olmakla birlikte ilkokul ortaokul ve lise kademelerinde bazı farklılıklar olmaktadır. Bu yazımızda okulun kademesine göre yapılacak iş ve işlemler ve bu işlemler ile ilgili belgeler hakkında bilgi vereceğiz.

Yazımızda bahsedilenler 1. Dönem Sonu İş ve İşlemleri olup 2. Dönem sonu yani yıl sonu iş ve işlemlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

İlkokul Dönem Sonu İşlemleri

1- Ders ve etkinliklere katılım Notları, Ders Notları (Öğrenci Ürün dosyası ile Sınav tarihlerinin eksiksiz olarak e-Okula işlenmesi)

2-Karne bilgileri öğretmen görüşü (buraya tıklayarak örneklere ulaşabilirsiniz.) bölümünün E-Okul Üzerinden doldurulması(E-Okul– İlkokul Ortaokul Kurum İşlemlerine girdikten sonra- not işlemleri seçeneği ve karne bilgileri öğretmen görüşü adımları ile açılabilir)

dönem sonu işlemleri

Resimde de görüldüğü gibi bazı öğrencilerin numaralarının başında – işareti bulunmaktadır. Bu öğrenciler daha önceden okuldan ayrılmış yada sürekli devamsız öğrencilerdir. Bu öğrencilere öğretmen görüşü yazılmamalıdır.

3- Sınıf Rehber Öğretmenlerinin öğrencilerin davranış notlarını girmesi gerekmektedir.(Kurum İşlemleri, Not İşlemleri ve davranış notları seçeneği seçilmelidir.)

4- Sınıf Kitaplığı oluşturulmalı ve öğrencilerin okuduğu kitaplar sisteme girilmelidir.(Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.)

5- 4. Sınıf ders ve etkinliklerine katılım ölçeklerinin hazırlanması ve 1.,2. ve 3. Sınıf dersleri için kazanım değerlendirme ölçeklerinin hazırlanması.

6-Dönem içinde teslim edilmesi gerekli evraklar teslim edilmedi ise Veli toplantı tutanağı , Zümre toplantı tutanağı, Kulüp Toplantı tutanakları ve Belirli gün ve hafta evraklarından eksiklik olanlarının teslim edilmesi.

7-Sosyal Etkinliklerin Eokula girilmesi

8- Sınıf ve Nöbet defterinde eksiklik varsa tamamlanması.

Ortaokul Dönem Sonu İşlemleri

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulunda çalışanların yapması gereken ortaokul dönem sonu işlemleri aşağıda sıralanmıştır.

1- Ders notu girişi, proje notu girişi ve ders etkinliklerine katılım notlarının e okul sistemine girilmesi(e-okul kurum işlemleri not işlemleri hızlı not girişi adımları takip edilerek not girişleri yapılabilir) Ders etkinliklerine katılım ders saati 2 veya daha az olanlar için 2, 2 dersten fazla olanlar için 3 adet verilmelidir.

2- Sınıf rehber öğretmenleri tarafından davranış notu girişi

3- Sınıf Kitaplığı oluşturulmalı ve öğrenci tarafından okunmuş olan kitaplar sisteme girilmelidir.(Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.)

4-Karne Öğretmen görüşünün sisteme girilmesi.(buraya tıklayarak örneklere ulaşabilirsiniz.)

5-Sosyal etkinliklerin sisteme girilmesi

6-Eksik belgelerin teslimi(belirli gün ve hafta, kulüp evrakları, rehberlik evrakları)

7-Varsa defterlerdeki eksiklerin tamamlanması(sınıf, dyk, nöbet)

Eokul sınıf kitaplığı oluşturma

Lise Dönem Sonu İşlemleri

Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Normal Liselerde yapılması gereken lise dönem sonu işlemleri altta belirtilmiştir. 1- Okula devam eden(sürekli devamsızlığı sisteme kaydedilmemiş) öğrencilerin ders notları, performans notları ayrıca proje notları eokul sistemine eksiksiz olarak girilmelidir.

2- Rehberlik çalışmaları aylık raporu hazırlanarak okul idaresine teslim edilmelidir.

3- Öğretmen puan çizelgeleri kontrol edilerek imzalanmalıdır.

4- EOkul karne görüşü bilgileri girilmelidir. (buraya tıklayarak örneklere ulaşabilirsiniz.)

5- Öğrenci okunan kitap bilgileri sisteme girilmelidir.(Kitap girişi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.)

6- Dönem içinde yapılmış olan toplantılarla(Veli, Zümre, ŞÖK ) ilgili evraklar teslim edilmediyse teslim edilmelidir.

7- Rehberlik faaliyet raporları, kulüp faaliyet evrakları , belirli gün hafta evrakları ayrıca varsa kurul komisyonlar ile ilgili eksik evraklar okul idaresine teslim edilmelidir.

Dönem Sonu İşlemleri Sıkça Sorulan Sorular

Ayrıca üzerinde danışman öğretmenlik görevi bulanan öğretmenler kendisine verilen adayların değerlendirmelerini dönem sonuna kadar yapmaları gerekmektedir. Bu işlem MEBBİS Aday Performans Değerlendirme bölümünden yapılmaktadır.

Bu işlemler haricinde ilkokullarda sınıf öğretmeni ortaokul ve lisede varsa beden eğitimi öğretmeni yoksa sınıf rehber öğretmenleri tarafından fiziksel aktivite uygunluk karnesi veri girişleri yapılmalıdır. Bu işlem için eokul kurum işlemlerine giriş yapıldıktan sonra bilgi giriş işlemleri ve sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesi seçeneği seçilmeli sonrasında sınıf ve şube seçilerek öğrencilere bilgi girişi yapılmalıdır. 

Sınav notu girebilmek için daha önceden sınav tarihi bilgilerinin girilmiş olması gerekmektedir. Sınav tarihi öğretmenler tarafından geçmişe dönük olarak girilmemektedir. Sınav tarihi girmediyseniz geçmiş tarihli sınav tarihinin girilmesi için okul idaresine dilekçe yolu ile başvurulması gerekmektedir.

Anaokulu ve anasınıfında görev yapan okul öncesi öğretmenleri öğrenciler için gelişim raporu girmesi gerekmektedir.

okul öncesi dönem sonu işlemleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu