DYK/ İYEPKurslar/ Sınav Görevleri

E Kurs Devamsızlık Girme- Devamsız Öğrencileri Sınıftan Çıkarma

                Destekleme ve yetiştirme kurslarında sınıfların 10 kişiden az olmaması ve 20 kişiden fazla olmaması esastır. Destekleme yetiştirme kurslarında E Kurs devamsızlık girme işlemi yapılması gerekmektedir. DYK larda kursa devam zorunlu olmakla birlikte toplam ders saatinin 1/10 u kadar öğrencilere devamsızlık hakkı verilmektedir. Devamsızlık hakkından fazla devamsızlık yapan öğrenciler kurs sınıfından çıkarılmalıdır.

E Kurs Devamsızlık Girme

                E Kurs devamsızlık girme işlemi için öncelikle E- Kurs sistemine kurs merkezi girişi yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra gelen ekranın sol bölümünde bulunan menüden devamsızlık seçeneği seçilir.

e-kurs devamsızlık girme

Ardından devamsızlık tarihi, şube ve ders seçim ekranı resimdeki gibi karşınıza gelecektir.

e-kurs devamsızlık girme nasıl yapılır

İlgili bölümler doldurulup listele tuşuna basılınca sınıf listesi karşınıza gelecektir. Gelen lisede öğrenci adı soyadı TC kimlik numarası, dersteki toplam devamsızlığı ve devamsızlık bölümü olmaktadır. Devamsızlık bölümü ilgili öğrenciler için seçildikten sonra en alta bulunan değişiklikleri kaydet butonuna tıklanarak devamsızlık girişi tamamlanır. Bu işlem yapılırken öğrencilerin devamsızlıkları takip edilmelidir. Kursun toplam saatinin %10 u kadar devamsızlık saatine ulaşan öğrenciler kurs sınıfından çıkarılmalıdır.

Devamsızlık Yapan Öğrencileri Kurs Sınıfından Çıkarma

                E Kurs devamsızlık girme işleminden sonra devamsız olan öğrencileri sınıftan çıkarma için sınıf tanımlama bölümüne girilir. Karşınıza kurs sınıflarının olduğu ekran gelecektir.

e-kurs öğrenciyi sınıftan çıkarma

                Gelen ekrandan çıkarmak istediğiniz öğrencinin olduğu bölüme gelip öğrenciler seçeneği seçilmelidir. Butona tıkladıktan sonra sınıf listesi karşınıza gelecektir. Gelen ekrandan çıkarmak istediğiniz öğrencinin yanındaki butona tıklanıp öğrenciyi sınıftan çıkar seçeneği seçilir. Butona bastığınızda karşınıza resimdeki ekran gelecektir.

e- kurs öğrenci silme

Gelen ekrandan öğrencinin sınıftan ayrılacağı tarih, sınıftan ayrılma sebepleri bölümleri doldurulduktan sonra öğrenciyi sınıftan çıkart butonu tıklanır.

DYK’ da diğer dikkat edilecek hususlar:

  • 5,6,7,9,10 ve 11. Sınıflarda öğrenciler en fazla 5 dersten haftalık 12 saate kadar kurs alabilir.
  • 8.Sınıfta bir öğrenci 6 dersten 18 saate kadar kurs alabilir.
  • 12. Sınıf ve Mezun öğrenciler ise 6 dersten 24 saate kadar kurs alabilir. 11. Sınıfı bitiren öğrenciler için yaz kursları da bu kapsamdadır.
  • Öğrenciler hafta içi bir günde en fazla 2 dersten 4 saat kurs alabilir. Hafta sonu ise 5 dersten 8 saate kadar kurs alabilir. Ayrıca yaz dönemi kurslarında da öğrenciler hafta içi bir günde 5 dersten 8 saate kadar kurs alabilir.

İlginizi Çekebilir: Eokul Duyuru Ekleme- Öğrencilere E-Okul Üzerinden Duyuru Yapma

2 Yorum

  1. Devamsızlık veri girişi yaparken eksik öğrenci girişi yaptık.10 altına düştüğü için de kurs iptal oldu.nasil düzeltme yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu