Personel İşleri

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır? İade Alma İşlemi

BES oldukça avantajlı bir sistem olarak bilinmektedir. Fakat bazı kimseler kur artışı, faizden uzak durma veya birikimleri farklı şekilde değerlendirmek için BES iptali isteyebilir. BES iptali için Ziraat Bankası BES iptali nasıl yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Ziraat Bankası BES, yani bireysel emeklilik sistemi, kişilerin aktif çalışma hayatları süresinde yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yöneltip, emeklilik döneminde de rahat bir emeklilik geçirebilecekleri bir gelir elde edilmesini sağlayan özel bir sistem olarak tanımlanabilir.

Ziraat Bankası BES İptali İşlem Adımları

Ziraat Bankası BES iptali bankanın bu konuda hizmet veren 0850 202 20 20 telefon numarası aranıp müşteri temsilcisi yardımı ile iptal edilebilir.

Türkiye Hayat Emeklilik Sistemi ile de iptal etmek mümkündür. Bu sistemde Ziraat Bankası, Halkbank gibi bankalar toplanmıştır.

Bir diğer iptal etme yolu ise Ziraat Bankası mobil uygulama üzerinden değişiklikler, talepler, emeklilik ve cayma talebi şeklinde yapılmaktadır.

İptalin ardından 2 ay içerisinde kesintisiz şekilde Ziraat Bankası BES para iadesi mümkün olup iki ay sonrasında kesintiler yaşanabilmektedir. Ayrıca kesintinin tekrar olmaması için müdürlüğün muhasebe birimine bilgi verilmelidir. Okullarda çalışanlar milli eğitim müdürlüğü maaş/ muhasebe bölümünü bilgilendirmelidir. BES’i 3 seneden az kullanan kişiler devlet katkısını alamamaktadır.3-6 sene arasında %15, 6-10 sene arası %35, 10 sene ve üzeri içinse devlet katkısının %25’i alınmaktadır.

BES Avantajları Nelerdir?

BES sisteminin sağlamış olduğu bazı avantajlar mevcuttur. Peki BES avantajları nelerdir?

  • Devlet katkısının olması BES için en güzel avantajdır denilebilir. Yatırılan her katkı payının yüzde yirmi beşlik kısmı devlet tarafından yatırılmaktadır. Ayrıca kişinin vergi mükellefi olup olmadığına bakılmadan yapılır.
  • Bilindiği üzere emekli olan kişilerin çalışma hayatında aldıkları maaşlarına göre emeklilik maaşlarında bir azalma söz konusudur. BES ile bu gelir yeterli bir seviyeye gelmektedir.
  • Uzun vadeli bir yatırım birikimi olduğu için emekli olana kadar birikim yapılmaktadır.

Ziraat Bankası BES Sistemine Kimler Dahildir

Bireysel emeklilikten kimler yararlanabilir sorusunun cevabı iki grup olarak ayrılmaktadır. Birinci grup gönüllü grupken diğer grup zorunlu gruptur.

İlk gruptaki kişiler gönüllü olarak kendileri BES’e girmeyi tercih ederler. Kişiler kendi belirledikleri tutar üzerinden prim ödemesi yaparlar. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Zorunlu olan grup ise işe başlayan işçi ve memurları işe başladıkları an kapsamaktadır. Kişiler isterse devam eder isterse Ziraat Bankası BES iptali işlemi yapabilir.

Kademe terfii işlemleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu